Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Висока оценка за работата на съдиите в Добричкия съдебен окръг

21 март 2019, 15:24 часа • 1046 прочитания

В Добричкия окръжен съд работят съдии от кариерата с много висок морал и стандарт за правораздаване. Тази висока оценка се отнася и за работата на районните съдилища. Това каза председателят на Апелативен съд – Варна Ванухи Аракелян след годишния отчет на дейността на Окръжен съд – Добрич и районните съдилища в региона за 2018 г.

Съдия Аракелян очерта като проблем съкращаването на бройки в момент, в който липсват утвърдени каквито и да било стандарти за кадрова обезпеченост на съдилищата.

По думите ѝ не се оценява специфичния район, в който работят голяма част от малките съдилища – както в Добрич, така и в Силистра, в Разград.

Председателят на Окръжен съд – Добрич, Галатея Ханджиева посочи, че не се обявяват конкурси, макар от година и половина да има свободни щатове. По нейни данни в Районен съд – Тервел има само двама съдии, в Генерал Тошево и и в Каварна са по трима. Принудени са всеки от тях да гледа всякакъв вид дела – не са разпределени на граждански и наказателни дела. А наред с това дават разрешения за брак, за теглене на суми, дежурства.

В тази връзка съдия Аракелян сподели свое впечатление: „Когато бях на годишно събрание в Районен съд – Разград, едни и същи имена на съдии в окръжен съд се споменават и в трите отделения. Просто в Окръжен съд – Разград, понеже са 8 души, не могат да направят състави, защото за един състав трябват трима, и от търговско дело влизат в наказателно, а съдията от наказателно се наложи да стане търговски съдия. И то в окръжния съд, където делата са със специфична сложност“.

Според съдиите основният проблем за районните съдилища е липсата на специализация, която е последица от липсата на достатъчно бройки. Това прави невъзможно прилагането на принципа за случайно разпределение на делата, а винаги се знае кой съдия кое дело ще разгледа.

Няма нито едно дело внесено за корупционни престъпления против финансовата и кредитната система, стана ясно на брифинга. Обяснението е, че липсва приемственост при разследващите. Често кадрите там работят до натрупване на необходимия юридически стаж, за да се впишат в адвокатската колегия, без да се явяват на адвокатски изпит в София и месец след като натрупат 5-годишен стаж си подават документите за адвокати.

Йорданка Калчева
Йорданка Калчева Отговорен редактор
Новините днес