Случва се така, че повечето хора, както и много животни, се страхуват панически от змии. И това не е изненадващо. Змиите не само пълзят по земята, но и плуват в езера, изкачват планини и се чувстват доста комфортно по клоните на дърветата. Змията може да чака неподвижно плячката си цял ден и след това да нападне светкавично. Да не говорим пък за отровните змии...
Но в природата има животни, които не само не се боят от змии, но ги нападат, ловуват и безстрашно влизат в схватка с тях.
1. Паяк
Паяците-тарантули като Teraphosa Blonda и Goliath лесно се справят с неголеми змии. При това по-често самата змия допълзява до паяка и се опитва да го нападне. В резултат се получава така, че влечугото умира под осемте му космати лапи, а тарантулата след това обядва с него. В допълнение към змиите, големите паяци ядат още гризачи, гущери и насекоми.
Коя е най-отровната змия в света?
2. Мангуст
Това животно с дължина около половин метър смело се бори с кобри и гърмящи змии. Отровата на кобрата е опасна за мангуста и той го знае. Но животинчето, подобно на мармот, има едно голямо предимство - бързината. Неговата светкавична реакция е в пъти по-бърза от тази на самата кобра и най-често мангустите излизат победители от битката. В интерес на истината, тези пъргави животни не нападат змиите, а просто защитават смело територията си. Ето защо в Индия мангустите се опитомяват и отглеждат като домашни любимци.
3. Богомолка
Както знаете, самката-богомолка изяжда самеца веднага след зачеването. Оказва се, че тази свирепа женска може да задуши малка змия в своите „прегръдки“. Змиите по правило не се хранят с насекоми, а в случая с богомолката самата змия става нейна жертва.
4. Орел
Орли и соколи доста често нападат змии, включително отровни. Може само да се предположи, че за тези хищни птици змиите са просто гигантски червеи. Когато голям орел се впие в тялото на влечуго, вече не е възможно да бъде откъснат от тази битка. Орлите с удоволствие ядат змии и ги носят в гнездото на потомството си.
5. Маймуна
Маймуните не ядат змии и затова не ги нападат. Най-често приматите защитават от тях своите роднини. Въобще, може да се каже, че маймуните и змиите са „исторически“ врагове. Тези същества просто се мразят. Ето защо, ако змия хване което и да било друго животно, стадото маймуни се втурва да му помага. Известно е, че маймуните са доста интелигентни същества и отдавна са се научили да използват пръчки. Именно с тояги и пръчки приматите се борят за всяко животно, което е попаднало в хватката на змията.
Какво да направите, ако видите змия пред себе си?
6. Змии
Разбира се, змията не се страхува от себеподобните си и винаги е готова за битка. Друго нещо е, че подобни битки не се случват често в природата. Въпреки това, както при много други животни, сред змиите съществува канибализъм – както при отровните, така и между неотровните змии. Ако змията е гладна, тогава няма нищо против да изяде своята „колежка“.
7. Медояд (меден язовец)
Може би най-безстрашното животно по отношение на змиите е медоядът или медният язовец. Теглото и размерите на змията нямат значение за него. Той се бие еднакво смело с отровни кобри и огромни питони. Медоядът има много дебела кожа и е почти невъзможно обикновена змия да я пробие. Пък и змийската отрова действа на медния язовец просто като силно приспивателно. Тоест, дори ако отровна змия успее да пробие дебелата кожа и да впръсне отрова в тялото му, това не е фатално за него. Язовецът ще бъде в безсъзнание няколко часа, след което ще се събуди и ще си тръгне по пътя.
---