Вероятно някога сте се питали как се назовава чертичката над буквата „й“? Дори да не сте си задавали този въпрос, ще ви е интересно да разберете името ѝ и историята на буквата, над която стои. Тази история е стара и ни връща някъде назад в годините на далечния 15 век.
Как се нарича чертичката над „й“?
Както чертичката над удареното ѝ се нарича ударение, така и чертичката над „й“ се нарича кратка. Самата буква „й“ (и кратко) невинаги е била позната с това име, дадено ѝ от Яков Грот през 19 век. Първоначално тя е носела названието „и с кратка“.
Откъде произлиза буквата „й“?
Произходът на „й“ е свързан с църковнославянската писменост от 15-16 век. Графично представлява съчетание между буква „и“ и знак за краткост, заимстван от гръцката писменост. Разграничаването на употребата на „и“ и „й“ започва през така наречената „Книжовна поправка“ по времето на патриарх Никон. Въвеждат се правила кога е уместна употребата на всяка една от двете букви. Когато през 18 век се въвежда гражданският шрифт, се преустановява употребата на всички диакритически знаци, сред които е и „й“. Няколко години по-късно употребата на „й“ е възстановена, но без да се счита за отделна буква. За такава е призната едва през ХХ век.
Проблеми с употребата на „й“
Много хора грешат „и“ с „й“ и употребяват неправилно тези две букви,колебаейки се в кои думи се пише „и“ и къде да поставят „й“. Двете букви имат напълно различно предназначение и употреба (едната е гласна, а другата - съгласна) и е въпрос на езикова култура да се разграничат и употребят правилно. Сред най-честите и фрапиращи грешки, които се срещат, е изписването на „й“ в края на думи в множествено число, където следва да стои „ии“. Правилното изписване на думите е въпрос на грамотност и показва висока култура, което прави познаването на буквите и правилната им употреба от ключово значение.