Може ли да предположите, че духовният живот на огромна и могъща страна е бил поверен на български патриарх? Че е ключов приноса на българин за духовното обединение на Русия? Че е канонизиран като светец и всяка година Русия се покланя над мощите му? Историческите данни сочат, че през 14 век е имало български патриарх в Русия – Свети Киприан, роден в Търново, служил в Килифаревския манастир, а после в Константинопол, където качествата му стават явни и където го забелязва патриархът на Константинопол, както и в Света Гора – Атон, преди да стане патриарх на Русия. Пътят му към Русия и като неин патриарх започва като представител на патриарх Филотей – Константинополският патриарх – през 1374 година при разглеждането на опасния и изпълнен с тревоги конфликт между Московското княжество и Литовската държава, когато е и поставен за киевски и литовски митрополит.
Почитаме Свети патриарх Евтимий Търновски
Историята на Свети Киприан – български патриарх в Русия
Пътят на светеца от България и Килифаревския манастир до патриарх в Русия е дълъг и изпълнен с премеждия, унижения, подправени писма, интриги, връщане в родината и покана да отиде отново в Русия лично от московския владетел. Киприан е признат за митрополит на Москва след смъртта на Димитрий Донски. Светецът остава в историята не само като български патриарх в Русия, но е и почитан като църковен обединител на населението на Русия и руските земи, както и на руската православна църква. Патриархът на Русия – Алексий Втори – казва за Свети Киприан: "За Руската православна църква специалната заслуга на светителя се състои в това, че той успя да обедини двете ѝ разделени части – североизточната и югозападната”.
14 години от живота си Киприан отдава на борбата и стремежа да обедини разделените части на Московската митрополия. През 1390 година митрополит Киприян тържествено влиза в Москва. До кончината си през 1406 година той управлява в качеството си на митрополит на цяла Русия, а делата му остават векове след смъртта му и пред тях се покланяме и днес. Киприан се почита не само като светец, но и като чудотворец.
Свети Киприан е канонизиран години след смъртта си – през 1472 година. Мощите му след смъртта му са поставени в Успенския събор в Кремъл, Москва, където се съхраняват и днес, а годишнините се отбелязват тържествено, като е поставена и паметна плоча на името на свети Киприан Българин.
Чарлз III се срещна с Вселенския патриарх Вартоломей
Дейност на Свети Киприан
Освен че този български патриарх в Русия е отдал живота си за обединяване на руските земи, известна е и книжовната му дейност, въвеждането на Йерусалимския богослужебен типик, епистоларното му творчество, създаване на житие, служба, похвално слово и канон за първия московски митрополит, актуализирането на Индекса на забранените книги, поради което самият индекс е наречен на името му и остава в историята именуван като Киприанов индекс. Най-широката си духовно-религиозна и просветно-книжовна дейност свети Киприан развива по време на руския владетел Василий Димитриевич, на когото съдействал заедно с литовския владетел Витовт да потърсят пътища за обединение на християните с цел да станат по-силни на фона на могъщата Османска империя и мюсюлманите.
Свети Киприан е повод и за българска гордост, за национално самочувствие и преклонение.