Тъй като не винаги е лесно да се определи възрастта на котките, учените определят кои промени в тях са характерни за процеса на стареене и кое е признак за нещо по-сериозно.
Котките могат да достигнат до 15-годишна възраст, което е вече „старчески етап“ за живота им, но много от тях оцеляват само до края на пубертета. За да помогнат на собствениците на домашни любимци и на ветеринарите да разберат какво е нормално и това, което показва влошаване на здравето на котките, учените са публикували ново проучване, което по-добре определя това, което прилича на „котешко остаряване в добро здраве“.
Старческата възраст от 15 години за една котка е еквивалент на 76 човешки години. Като напредък в областта на ветеринарните грижи се забелязва, че дължината на котешкия живот продължава да се увеличава, което води до нарастващо населениe от застаряващи котки, съобщи Daily mail.
В две цялостни страницi, публикувани на вестник за медицина и хирургия, ветеринарните експерти са събрали информация за общите промени, наблюдавани сред застаряващите котки.
Те варират от промени в скелетната система до промени в сетивнaта система.
"Типични физически белези, свързани с възрастта в здравните котки, забелязани от повечето собственици на домашни любимци, са явна промяна в поведението, външния вид и ежедневните нужди", казват учените."Тези промени могат да се случат в отсъствието на болест като част от процеса на нормално стареене."
Сред обичайните признаци за стареене са промени в отношението, активността, апетита, съня, и когнитивните способности.
"Здравата котка все още трябва да бъде в състояние да играе и да скача, макар и с намалена височина на скока, и ще запази здравословно телесно тегло с минимална загуба на мускулна маса или промени в телесните мазнини", добавят учените.
Както при хората, коса на котка може да побелее с възрастта, но мустаците им могат да си останат черни.
"Възрастните котки могат да получат чупливи нокти и видим спад в способността им миришат, чуват и виждат. Тъй като тези знаци се забелязват и при здрави котки, се изисква голямо внимание и бдителност по отношение на това дали се влошава социалното им поведение", обясняват експертите.
Въпреки промените в козината и очите, симптоми, които изглеждат тревожни, експертите казват, че това е нормално при остаряването.
"Най-честата видима промяната при здравите възрастни котки е по-трудното съсредоточаване на погледа", пишат авторите.
Възрастните котки ще имта промяна в зъбите – те ще придобият жълто-кафяв цвят или ще прибобият почти прозрачен вид.
"Здравата възрастна котка не трябва да има заболяване на венците, счупени зъби или орално възпаление", предупреждават експертите.
"Както при хората, много от промените, които настъпват с възрастта при котките не се считат за патологични и не се отразяват отрицателно на цялостното здраве и качеството на живот," авторите изследователите.