Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Защо замръзва външното тяло на климатика?

12 януари 2025, 11:30 часа

За да разберем защо замръзва външното тяло (външният блок) на климатика, би трябвало да установим преди всичко дали замръзва веднага след инсталирането или е минало известно време, в смисъл: преди работеше добре, а сега започна да замръзва?

Ако външното тяло започне да замръзва веднага след монтажа, първо трябва да проверите за течове и какво е налягането в системата. Това се извършва с манометричен колектор.

Трябва да си спомним дали при развиване на гайките от вътрешното тяло там е имало налягане (съскащ звук от излизащия азот)? Ако да, тогава вътрешното тяло е наред.

След като проверим налягането в системата с помощта на манометри, ще разберем дали то отговаря на определеното налягане, като го сравним със стойността, посочена върху табелката на вътрешното или външното тяло. Ако налягането не е много по-ниско, възможно е при различна външна температура да се промени също и налягането в системата. В този случай трябва да погледнете температурния диапазон на климатика, за да видите дали може да работи при тази температура. Ако външната температура на въздуха съответства на работния диапазон, търсим проблема по-нататък.

Още: Как да предпазим климатика от замръзване през зимата?

Ако налягането е много по-ниско от посоченото, най-вероятно някъде има изтичане на фреон. Търсим го с помощта на детектор за течове, по характерни следи от масло, звук.

1. Повишено налягане

Измерваме налягането. При повишено налягане в системата са възможни няколко варианта:

- вентилът на външното тяло не е напълно отворен;

- сплит-системата е презаредена от вас или фабрично.

Има 2 варианта как да поправите това: първият е да обезвъздушите напълно всичко, да го вакуумирате и да го заредите отново; вторият - с помощта на манометър и клещи го напълвате до необходимото ниво, посочено на табелката.

2. Тръбите в системата са запушени.

Още: Кои са основните разлики между климатик и климатроник?

Тук всичко е много по-сложно, има много начини за търсене, първо трябва да обърнете внимание на капилярната тръба и „паяка“.

3. Един или повече температурни сензори не работят правилно

Те се снемат и се проверява съпротивлението им; можете да намерите стойността на съотношението температура-съпротивление в инструкцията на производителя. Сензорът се сменя.

4. Въздух в системата

Веднъж попаднал в системата, въздухът повишава налягането, намалявайки производителността, а при повишено налягане може да се окаже, че няма достатъчно фреон в системата.

Фреонът се отстранява, системата се вакуумира и зарежда отново.

Още: Кои са най-честите причини за лоша миризма от климатика на колата?

5. Влага в системата

При навлизане на влага в системата обикновено капковата тръба започва да замръзва, преминаването на фреон намалява, което води до повишаване на налягането и външното тяло започва да замръзва.

Алгоритъмът на действие е същият както при въздух в системата: отстранявате всичкия фреон от климатика, вакуумирате и зареждате отново.

6. Прекалено малка дължина на тръбопровода

Още: Колко може да спестите, като намалите температурата у дома с 1 градус?

Ако дължината на тръбопровода за фреон е много малка, изпарителят, компресорът и външното тяло се пълнят. Това може да има силно негативно въздействие върху целия климатик.

Намалете количеството фреон, или го отстранете напълно, след това вакуумирайте системата и я заредете според инструкцията на производителя.

7. Прекалено голяма дължина на тръбопровода

Дължините на тръбопроводите при битови климатици са основно три вида: 7-9 метра, 12-15 метра и около 25 метра.

Ако тази дължина бъде превишена, тогава е необходимо повторно пълнене с фреон, в противен случай блоковете могат да замръзнат поради ниско налягане.

8. Терморегулиращият вентил е „заседнал“

Има случаи, когато терморегулиращият вентил „залепва", т. е. остава постоянно отворен на максимум. Така влиза много фреон, вътрешното тяло не може да се справи, фреонът няма време да изври и течността попада в компресора и кондензатора. При климатиците те не се регулират, сменяме ги.

Възможни са и други варианти, но това са най-често срещаните!

 Препоръчва се редовно да извършвате профилактика, за да избегнете неприятни моменти с климатика – този удобен и полезен механизъм!

---

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Любомир Атанасов
Любомир Атанасов Отговорен редактор
Новините днес