Всеки от нас има мечти, за които копнее цял живот. По една или друга причина обаче те така и не се осъществяват. Интересно е, че в много от ситуациите търсим вината в обстоятелствата или околните. Без да си даваме сметка, че сме свободни същества със свободна воля.
Изборът си е само наш и от него зависи как ще се стече животът ни. Но също така е важно да знаем, че желанията не се изпълняват само с щракване на пръсти. Нужно е и да се потрудим за тях и да платим цената им. Неслучайно казват, че късметът е на страната на подготвените.
Една простичка история ни казва всичко това по интересен и увлекателен начин. Ето защо Вселената не изпълнява вашите желания. И какво всъщност трябва да заплатите, за да сбъднете най-после най-големите си мечти?
Накрая на света светели прозорчетата на малка бакалия. Въпреки скромните му размери в това магазинче се продавало всичко освен безсмъртие. Казано с други думи, всичко, за което човеците се борим, можело да бъде купено в тази необикновена бакалия. Така например посетителите можели да избират между любов, собственост върху недвижими имоти, високоплатена работа, слава, значимо положение в обществото, приятелство и какво ли още не!
Асортиментът в магазинчето бил наистина впечатляващ. Още по-впечатляваща обаче била цената, която клиентите трябвало да платят, за да получат желаното. Защото, за добро или зло, всяко нещо се заплаща по някакъв начин. И да го получим, трябва да се лишим или освободим от друго.
И тук е моментът да кажем, че стойността на всеки необикновен артикул в магазина била различна. Ако купувачът искал да има щастливо семейство, той трябвало да заплати с всеотдайност. Ако пък мечтаел да се сдобие с кариера, трябвало да се откаже от мързела, да работи здраво и да планира времето си внимателно. В случай че посетителят искал да забогатее бързо и да получи огромна власт и слава, той трябвало да се лиши от скрупулите си.
И така, оказвало се, че за да вземе нещо от магазинчето, купувачът трябва да плати с нещо от себе си. Цената обаче се сторила твърде висока за някои от посетителите. Те влизали в бакалията, оглеждали се и се тюхкали колко е скъпо. Когато някой си тръгвал с пълни ръце от магазина пък, останалите го гледали злобно и завистливо.
Разочарованите наблюдатели така и не си давали сметка, че за да вземат късмета си в ръце, първо трябва да се сбогуват със старото, ненужното и вредното. Но малцина имали желанието, смелостта и дисциплината да го направят. Защото рискът им се струвал прекалено голям, а неизвестното - твърде плашещо. Те предпочитали да си останат само зяпачи и да обвиняват другите за високите цени и лошите стечения на обстоятелствата.