Някои сънища помним за дълго време, натрапчиво се повтарят и като цяло носят много неприятни емоции. Става дума за кошмари. Защо ги сънуваме?
Учени от САЩ твърдят, че повече от 10% от хората имат кошмари поне един път в месеца. Има и мнение, че страшните сънища идват при всеки, но не всеки ги помни. Най-често кошмарите се появяват през втората половина на нощта, в така наречената REM фаза на съня. Те безмилостно ни измъкват от обятията на Морфей и оставят след себе си неприятен привкус.
И така, ние търсим причините за кошмарите и начините за тяхното разрешаване.
Стрес
Трудности в работата, финансови проблеми, семейни проблеми, преместване могат да причинят кошмар.
Открийте причината за страховете си. Ако не можете да се справите сами, свържете се с психолог. За да намалите потока от негативна информация, ограничете гледането на телевизия, четенето на вестници и книги.
Намалете комуникацията с неприятни хора и се срещайте по-често с тези, от които получавате най-много положителни резултати.
Как да тълкуваме сънищата си според зодията ни?
Хранене
Тежката вечеря, пикантните и мазни храни, алкохолът могат да допринесат за нарушения на съня и да допринесат за неприятни сънища. Такава диета повишава телесната температура и съответно мозъчната активност.
За да не пометете всичко от масата вечер, яжте 4-5 пъти на ден (3 основни хранения плюс 1-2 закуски). В същото време, вечеряйте 4 часа преди лягане с нещо леко. Чаша кефир или буркан неподсладено кисело мляко ще ви помогне да укротите пристъпите на нощния глад. Само без кафе или силен чай!
Сънищата, които предсказват нещастие
Заболявания
Понякога кошмарите са резултат от започващи или вече съществуващи заболявания. Например, при развиваща се астма кошмарите, че някой души човек, не са рядкост. Освен това, спането на лявата страна със сърдечни проблеми също може да причини неприятни сънища. Кошмарите също често се причиняват от висока температура при настинка, някои лекарства, включително антидепресанти. Дори такива фактори като препълнен пикочен мехур или гънка на чаршафите значително разнообразяват сюжетите на нощния „филм“.
Събуждайки се, станете и се разходете из стаята, проветрете я добре. Ако е възможно, разкажете на близките си за вашите преживявания. Като правило, споделяйки информация с някого, вие бързо ще се отървете от потискащото чувство.
Помислете за позицията на тялото по време на сън - в идеалния случай главата на изток или север. При първа възможност се подложете на непланиран медицински преглед.