Много от нас са свикнали да пекат месо, риба и зеленчуци във фурната, увити във фолио - материал от сплав, изработен от алуминий, калай, мед и други метали. Безопасно ли е за здравето?
Повечето хора редовно използват фолио за печене - това помага да се поддържат чисти фурната и тавата, в която се приготвя храната, както и да се предотврати изгарянето и изсъхването на храната при високи температури.
Неотдавна обаче се разпространи твърдението, че използването на фолио в този формат е опасно за здравето и дори може да доведе до отравяне с алуминий. Разговаряме с експерти от хранително-вкусовата промишленост дали трябва да вярваме в това.
Още: Слагайте фолиото на главата, за да се пазите от НАТО: Руски учители се хванаха в капан-шега (ВИДЕО)
Безопасен, но не за всички продукти
„Алуминиевото фолио обикновено е безопасно за готвене при нормални температури във фурната“, казва Дарин Детуилър, автор на „Безопасност на храните: минало, настояще и прогнози“. Според експерта обаче, не всички храни трябва да се приготвят в него.
Следователно, редица изследвания показват, че ако готвите кисели и солени храни при високи температури (например домати, цитрусови плодове или нещо, щедро подправено с оцет), към тях може да се полепне повече алуминий.
Още: Как се приготвя най-крехката пъстърва във фолио
Експертът по храните и готвенето Джесика Гавин също съветва да не се готвят или съхраняват кисели и солени храни във фолио за дълги периоди от време, за да се предотврати появата на метален вкус на храната.
Но сухи продукти като бисквитки няма да съдържат алуминий, тъй като фолиото практически не влиза в контакт с тях.
Защо алуминият е опасен?
Още: Защо домакинското фолио трябва да стои във фризера?
Важно е да разберем, че всички ние приемаме известно количество алуминий всеки ден – чрез храната, козметиката, лекарствата, антиперспирантите. Този метал може дори да влезе в тялото чрез въздуха или питейната вода. Само 4% от алуминия, който поглъщаме, се намира в съдове за готвене, тави за печене и фолио.
Според Центровете за контрол и превенция на заболяванията на САЩ, средният американец консумира 7 до 9 mg алуминий в храната дневно. Освен това, по-голямата част от него бързо се елиминира от тялото в същия ден. Детуилър отбелязва, че здравите хора нямат проблеми с това, за разлика от пациентите с бъбречни заболявания – те започват да го натрупват.
Ясно е, че говорим за малко количество алуминий в храната, но ако той влиза редовно в тялото, тогава можете впоследствие да развиете здравословни проблеми, включително невродегенеративни заболявания.
Какво определено не можете да направите с фолио
Фолиото е безопасно за използване за печене на храна при температури не по-високи от 204 градуса по Целзий. Ако е по-висока, тогава повече алуминий ще попадне в храната.
Ако трябва да готвите продукта при по-високи температури, по-добре е да изберете стъклен съд за печене, който не отделя никакви химикали. Може да използвате и хартия за печене.