В България има само два града, в които улиците са прави.Тяхната история е изключително интригуваща и някои дори правят аналогия с Париж. Архитектът Осман проектира широките и просторни улици на града във връзка с разширяването на френската столица. Разбира се, при тези 2 български града причината не е точно тази - те биват почти напълно унищожени и се налага да се построят наново. Разберете каква е причината Стара Загора и Нова Загора да бъдат с прави улици.
Стара Загора - градът на правите улици
Стара Загора, известен като "градът на липите", също е познат с правите си улици. Тази характеристика е свързана с Освободителната война, когато се провеждат големи битки в града. Българските опълченци имат възможност да покажат своите забележителни качества и успяват да забавят османското настъпление. За съжаление, османците разрушават почти изцяло този исторически български град. Той става жертва на опожаряване и разграбване. Мнозина дори не вярват, че той ще продължи да съществува като населено място.
Кой създава правите улици на Стара Загора
Това е архитект Либор Байер, чех от Австро-Унгария, който веднага след Освобождението е поканен да възстанови града. Още преди решението на Берлинския конгрес, с което Стара Загора става част от Източна Румелия, той започва работа. Под управлението на българския управител Алеко Богориди, на 5 октомври 1879 г. е положен първият камък. Либор Байер прилага най-модерната схема за времето си - правоъгълна шахматна планировка. За да си го представим - това представлява правоъгълни полета на шахматна дъска, които са залепени едно за друго. Този подход е използван и за планирането на много големи градове в САЩ. Работата приключва успешно през 1884 г. Либор Байер остава в България, жени се за българка и се заселва в София. Сред другите му значими проекти са реконструкцията на Нова Загора и Казанлък.
Нова Загора - вторият град в България с прави улици
През Освободителната война Нова Загора има ключова роля заради местоположението си. Градът става стратегически пункт за руската армия в Южна България с цел блокиране на обединението на силите на Сюлейман с тези в Североизточна България (четириъгълникът Шумен-Варна-Добрич-Силистра). Основната османска армия на Сюлейман действа в Стара Загора, но турският главнокомандващ изпраща отделни малки части да опожарят Нова Загора. Така това населено място повтаря съдбата на Стара Загора. Ставайки част от Източна Румелия, градът е възстановен по много сходен начин. По този начин, Нова Загора се превръща във вторият град в страната, който се гордее със своите прави улици.
Ако някой ви попита кой е градът с прави улици в България, ще трябва да го коригирате, защото те са не един, а два. Много хора са запознати с историята на Париж и неговите прави и просторни улици, проектирани от архитекта Осман. Въпреки това колко българи познават правите улици на Стара и Нова Загора? Надяваме се, че тази информация ще бъде от полза за повече хора, за да може да се съхрани като важна част от българската история.