Купи с лакомства често се поставят за посетителите на магазини, салони за красота и други заведения. Въпреки това, такъв сладък бонус трябва да се третира с повишено внимание.
Учените са установили, че колкото по-достъпна е храната, толкова по-често човек се храни. Следователно, безплатните сладкиши в офисите се превръщат в сериозен проблем за мнозина. Трудно е да се подмине купа със сладкиши - ръката ви се изкушава да вземе шепа или две.
Изследователи дори проведоха експеримент. В столовете на една голяма компания поставят бонбони в непрозрачни съдове, а сушени плодове и ядки в прозрачни съдове. Тоест бонбоните изобщо не бяха премахнати, а просто скрити от погледа. След седем седмици учените изчислиха, че това просто, но гениално решение е довело до факта, че 2000 офис служители са консумирали 3,1 милиона калории по-малко.
Египтяните са похапвали ТЕЗИ вкусни бонбони хиляди години преди нас
Този експеримент още веднъж обяснява защо клиентите вземат бонбони от купите на рецепцията, дори ако изобщо не искат да ги ядат. Нашият експерт обаче обясни защо не трябва да се глезите с безплатни сладкиши.
В много различни институции и офиси има сладкиши в стъклени купи на масите като безплатно удоволствие за клиентите. Обикновено това са бонбони, карамели и шоколадчета. Но колко дълго могат да се съхраняват, без да загубят качеството си?
Според експерти, за да консумирате безопасно такива сладкиши, трябва да знаете сроковете им на годност.
Карамелът се съхранява най-дълго в предпазна опаковка - от 6 месеца до 1 година. Освен това някои видове шоколади могат да се съхраняват до една година.
Ако карамелените бонбони са с ядково-шоколадов пълнеж и са покрити с глазура, то срокът им на годност е само 4 месеца. Но мек или полутвърд карамел, покрит с глазура, може да се съхранява не повече от месец и половина. Най-краткият срок на годност на карамел, глазиран с мазнина, е само един месец.
Оцветените бонбони - пълни с вредни вещества
Но кой гледа срока на годност, когато види безплатни лакомства? Освен това, срокът на годност на опаковките на бонбони не винаги е посочен.
Когато няма дата на производство, внимателно огледайте самия бонбон. Ако е деформиран, по него има мухъл, ако бонбоните издават неприятна миризма, изхвърлете ги. Разбира се, нищо критично няма да се случи от един бонбон с изтекъл срок на годност, но като цяло не трябва да ядете такива сладкиши: можете да получите гастрит. И не се увличайте по лакомствата, дори да са пресни.
Може да настъпи интоксикация в организма от излишните багрила, захари и овкусители, предупреждават експерти. Освен това, прекомерната консумация на бонбони може да доведе до разрушаване на зъбния емайл, стомашно-чревни заболявания, диабет, затлъстяване и алергични реакции.