Специалисти от университета Линкълн (Великобритания) са провели изследване с цел да изяснят защо котките, за разлика от кучетата, се стремят към усамотение и рядко се привързват към хората, пише Phys.org.
По-конкретно учените анализирали поведението на няколко десетки котки в рамките на теста "Странна ситуация", който за първи път е бил приложен през 70-те години за изучаване на привързаността на малките деца (до 18 месеца) към майките им.
В хода на това изследване малките деца били отделяни за известно време от майките си, като наблюдавали реакцията им и степента на стрес.
Този тест бил приложен и към котките. Оставайки по време на експеримента без стопаните си, те не демонстрирали дори така наречения надежден стил на привързаност към тях.
По-конкретно животните не се опитвали да търсят своите стопани, като проявявали пасивност, а признаците на стресово поведение при тях не били свързани с отсъствието на собствениците им и последвалата им поява.
Специалистите стигнали до извода, че равнодушието на котките се обяснява с това, че при тези животни чувството на сигурност не е свързано с човека. Според учените това по-скоро се явява обща проява на природата на семейство котки.
Естествено, любовта на котките към всевъзможни кутии според изследователите се обяснява с това, че в тях животните се чувстват в безопасност.
Учените от университета Линкълн обещават скоро да разкажат по-подробно за резултатите от своята работа.