Забелязали ли сте как вашата котка издава смущаващи „човешки“ звуци, наподобяващи кашлица? Котешката кашлица не е шега - проверете какво трябва да знаете за нея.
Как звучи котешката кашлица?
Точно както при хората, кашлицата на котката може да приеме много форми: тя може да бъде мокра, суха, хриптеща или подобна на гег. Това е рефлекторна реакция на дразнене на нервните окончания в лигавицата на горните дихателни пътища. Той придружава различни, повече или по-малко сериозни заболявания - следователно никога не трябва да се пренебрегва.
Какво може да причини котка да кашля?
Инфекции на дихателните пътища - въпреки че котките са по-устойчиви на променящите се метеорологични условия от хората, те също могат да страдат от различни инфекции, както вирусни, така и бактериални. Кашлицата може да показва обикновена настинка, но също така бронхит и дори пневмония. Често се придружава от допълнителни симптоми като кихане, изпускане от носа, намален апетит и депресия.
Астма - може да се появи на всяка възраст, някои породи имат повишено предразположение към появата му, вкл. Персийски и бирмански котки . Той е алергичен по природа, но други повтарящи се респираторни инфекции (като настинки) също увеличават риска от развитие на болестта. За съжаление астмата е нелечима - прилага се симптоматично лечение за намаляване на симптомите и подобряване качеството на живот на болното животно. Това изисква редовни консултации с ветеринарен лекар и извършване на контролни прегледи. Не трябва да се подценява, тъй като ако не се лекува, причинява много страдания и може да доведе до смъртта на котката.
Левкемия - хронично заболяване, причинено от вирус. Много заразени котки не показват симптоми от години. Когато обаче заболяването се усети, един от симптомите е кашлица, често придружена от обща слабост, загуба на тегло или диария .
Наличието на чуждо тяло - например в хранопровода на котката или трахеята. В тази ситуация кашлицата ще бъде силна и може да бъде придружена от присвиване и лигавене. Трябва възможно най-скоро да заведете домашния си любимец при ветеринар, който ще използва ендоскоп или - при по-сложни условия - за хирургично отстраняване на причината за проблема.
Ето защо, посетете специалист при поява на кашлица у вашия домашен любимец!