Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Защо има високосна година?

27 февруари 2020, 12:58 часа

Високосна година е година с 366 дни (вместо 365), тоест година, съдържаща 29 февруари. Те са необходими, за да се свърже календарната година към астрономическата и към сезоните.

Сезоните се повтарят всяка тропическа година (времето, за което Земята, въртейки се около Слънцето, преминава между 2 последователни пролетни равноденствия). Това отнема около 365,2422 дни, така че при фиксиран календар с 365 дни сезоните биха се изместили.

Кога годината е високосна

Този проблем се избягва чрез вмъкването на един допълнителен ден (на всеки 4 години), което увеличава годината на 366 дни.

В юлианския и григорианския календари този допълнителен ден се добавя към февруари, който става 29 дни.

Тази година - 2020, е високосна, 366-дневна, което означава, че за първи път от четири години насам ще има 29-ти ден през февруари.

През не-високосните години, известни още като обикновени години - като 2019 например, календарът не взема предвид допълнителните четвърт от деня, действително необходим на Земята, за да завърши една орбита около слънцето. По същество календарната година, която е човешки артефакт, е по-бърза от действителната слънчева година или година, както е определено от движението на нашата планета през космоса.

Ако не се прави тази корекция календарната година ще намалее с около един ден след четири години. За 100 години календарът ще намалее с 25 дни. Сами се сещате, че ако мине още време без високосната година като корекция на календара, в крайна сметка февруари стане летен месец в Северното полукълбо.

През високосните години към календара се добавя високосен ден, за да се забави и синхронизира календарната година със сезоните. Преходните дни са добавени за първи път към Юлианския календар през 46 г. пр.н.е. от Юлий Цезар по съвет на Сосиген, Александрийски астроном.

През 1582 г. папа Григорий XIII ревизира Юлианския календар, като създава григорианския календар със съдействието на Христофор Клавий, немски математик и астроном. Григорианският календар освен това посочва, че високосните дни не трябва да се добавят в години, завършващи на "00", освен ако тази година също не се дели с 400.

Тази допълнителна корекция е добавена за стабилизиране на календара за период от хиляди години и е необходима, защото слънчевите години всъщност са малко по-малко от 365,25 дни. Всъщност слънчевата година настъпва за период от 365.2422 дни.

Забележете, че 2000 г. е била високосна, тъй като се дели на 400, но 1900 г. не е била високосна.

От 1582 г. григорианският календар постепенно се приема като международен стандарт за много страни по света.

Китайски календар и Еврейски календар

Китайският и еврейският календари са лунно-слънчеви и високосните години имат един допълнителен месец. В китайския календар високосният месец се добавя според сложни правила и например, ако е след втория месец, се нарича просто „допълнителен втори месец“.

В еврeйския календар допълнителният месец се казва Адар Шени (втори Адар) и се добавя след Адар. Според метоничния цикъл, той се добавя седем пъти на всеки деветнадесет години.

Александър Коларов
Александър Коларов Отговорен редактор
Новините днес