Фламингото са дългокраки блатни птици, които обикновено са покрити с ярко розови пера. С име, което произлиза от испанската или португалската дума, означаваща „с цвят на пламък“, птиците са известни с живия си външен вид. Розовият цвят на перата им, въпреки че е най-известното им качество, не е наследствена черта. Фламингото всъщност се раждат скучно сиви. И така, ако това не е част от тяхното ДНК, защо тези птици придобиват нюанси на розово?
Най-голямата колония от розово фламинго в България се намира в Атанасовско езеро
Ето защо фламингото е розово
о
За фламинго фразата „Ти си това, което ядеш“ съдържа повече истина, отколкото за хората. Ярко розовият цвят на фламингото идва от бета-каротин, червено-оранжев пигмент, който се намира в големи количества във водораслите, ларвите на саламурените мухи и саламурените скариди, които фламингото ядат във влажната си среда. В храносмилателната система ензимите разграждат каротеноидите до пигменти, които се абсорбират от мазнините в черния дроб и се отлагат, за фламинго, в перата и кожата. За да оцветят действително тези външни атрибути, каротеноидите трябва да бъдат погълнати в много големи количества. Тъй като диетата на фламингото е почти изключително деликатеси, пълни с каротеноиди, птиците нямат проблем да се оцветят. Хората, от друга страна, ще трябва да ядат доста моркови (храна, толкова богата на каротеноиди, че е дала името на пигментите), за да превърнат кожата си в оранжев нюанс.
Има шест различни вида фламинго, които се срещат на различни места по света. Тъй като местообитанието и източниците на храна варират от място на място и от сезон на сезон, цветовете на птиците също варират. Някои фламинго са с по-тъмни или по-ярки нюанси на розово, други са по-оранжеви или червени, а трети са чисто бели.