В горещо време е много лесно да се преохладим. Също така се отбелязва, че пиенето на студена вода и попадането й в стомаха блокира производството на ензими.
Консумирането на студена вода в горещо време може да доведе до сериозни последици за здравето. И това не е просто настинка или възпалено гърло.
Има риск пиенето на студена вода в жегата да предизвика рязък вазоспазъм, което може да доведе до много тежки последствия, дори до смърт. Възможно е също така появата на тонзилит и усложнения под формата на бронхит и пневмония.
Консумацията на студена вода, сокове, газирани напитки може да обостри хроничните заболявания на УНГ-органите. Също така твърде студените напитки или леденостудената вода възпрепятстват естествения процес на усвояване на хранителните вещества по време на смилането на храната. Същото важи и за сладоледа.
Руски съвет: Не лекувайте болното гърло със сладолед
Когато се появят първите признаци на хипотермия на гърлото, достатъчно е просто да се откажете от напитката. Преди да пиете, се препоръчва да оцените температурата й, като я опитате с устните си. Ако е твърде студено, затоплете я до допустима за вас температура.
В жегата, според лекаря, можете да предпочитате топъл чай, компот от сушени плодове без захар, сокове с пулпа или пресни плодове и зеленчуци. Поради повишеното слюноотделяне, киселинните храни (лимон, лайм и др.) намаляват нуждата от течности, така че те също се препоръчват да се консумират в жегата. Ако е вода, тогава тя трябва да е негазирана и леко хладна.
Перфектната напитка за утоляване на жаждата в жегата е да пиете леко хладка вода. Не ледено, което затруднява естествения процес на смилане на храната, а именно хладно. За разлика от твърде студената вода, тя не забавя процеса на попълване на течности в тялото. В допълнение, ледената вода може да причини усещане за пулсираща болка в главата. Лекарите са сигурни, че тази реакция е подобна на алергия към ниска температура: много чувствителни нерви в устната кухина се охлаждат, което причинява спазъм на малки съдове.
Статията има само информативна цел и не е препоръка или заместител на консултацията със специалист.