Както показа експериментът, дори спомен от миналото може да повлияе на състоянието на кръвоносните съдове. Човек трябва само да си представи себе си в определена ситуация - и тялото реагира за минути.
Група учени от Колумбийския университет решиха да проведат проучване, за да разберат как негативните емоции влияят на състоянието на кръвоносните съдове. Резултати от работата са публикувани в списанието на Американската сърдечна асоциация.
В експеримента са участвали 280 души на възраст над 18 години. Всички участници не са имали сериозни здравословни проблеми, включително тези със сърдечно-съдовата система. Освен това, доброволците не са имали хронични заболявания, като диабет тип 2 или лоши навици.
Учените решили да проверят как ще се променят здравните показатели, ако всеки участник изпитва различни негативни емоции: безпокойство, гняв, тъга.
Хората били настанени в удобни столове и помолени да се отпуснат за 30 минути. Не им било позволено да спят, да използват телефон, да общуват помежду си, да четат книга или да извършват каквито и да било други дейности. Температурата в помещението се контролирала така, че да не влияе на честотата на експеримента.
6 емоции, които разрушават здравето и щастието
На всички участници е измерено кръвното налягане и състоянието им е проследявано със специална апаратура. Освен това, в началото и в края на експеримента е взета кръв от хора за изследване.
След като били получени изходните резултати, участниците били разпределени в една от четирите групи: гняв, тревожност, тъга и неутрална. Хората, които са били в първите две групи, са били помолени да си спомнят събития, които са предизвикали определени емоции – когато са били много ядосани или тревожни. Очаквало се участниците в третата група да се чувстват тъжни, затова им бил прочетен подходящ емоционален текст в продължение на осем минути. Тези от неутралната контролна група просто трябвало да броят от 1 до 100.
След като учените получили всички данни, те започнали да сравняват резултатите между „емоционалните“ групи. Оказало се, че най-значими отклонения има при тези хора, които изпитват гняв.
10 вредни емоции, които ни пречат на щастието
Веднага щом човек започне да се ядосва, това силно се отразява на състоянието на кръвоносните съдове: те не могат да се разширяват нормално, което се отразява на състоянието на кръвния поток. Освен това, всичко се връща към нормалното само 40 минути след като гневът утихне. През цялото време преди това съдовете са под напрежение, което значително влияе върху функционирането на сърдечно-съдовата система, твърдят специалистите.
Нарушената съдова функция е свързана с повишен риск от инфаркт и инсулт. Както показват наблюденията, гневът има най-разрушителната сила. Що се отнася до безпокойството или тъгата, тези емоции също са вредни, но в по-малка степен, заключава Даичи Шимбо, доктор по медицина, професор и водещ автор на изследването.
Синдром на разбито сърце
Когато се тревожим много или сме много тъжни, чувстваме, че сърцето ни се къса. Това е особено остро в периода на любовни преживявания – рядко на някого раздялата или разводът се преживяват лесно. За първи път идеята, че изразът "разбито сърце" може да се разбира буквално и че човек може да умре от несподелена любов, беше изразена от учени през 2006 г.