Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

За кои хора нектарините носят огромни ползи?

21 юни 2024, 08:27 часа

Много хора погрешно вярват, че нектарината е хибрид на праскова и слива. Всъщност това е подвид праскова, която има гладка кожа поради естествена мутация, фиксирана чрез селекция. Нектарината не е отгледана чрез изкуствена селекция, а е създадена от природата.

Гладката кожа на плода е рецесивен белег при прасковените дървета, докато кадифената кожа е доминираща черта. Нектаринът възниква поради самоопрашване на прасковени дървета, когато се появи рецесивен белег. Ето защо нектарините често растат върху прасковени дървета и обратно. Но експертите са се научили да отглеждат плодовете сами, без да чакат природата да действа.

Историците са открили най-ранното споменаване на нектарина, те датират от 1616 г. Въпреки че учените смятат, че те са били известни много по-рано в Източна Азия, откъдето произхождат. Китай е официално признат за негова родина. В Европа те придобиват широка популярност през Средновековието. Те бяха донесени от моряци под формата на самите плодове и семена за разплод. Нектарините се появяват в САЩ преди две хиляди години.

Ползи и вреди от нектарините - кога трябва и кога не трябва да ги консумираме

Какъв е химичният им състав?

Нектарините имат ниско съдържание на калории. На 100 g - 44 kcal.

·         Белтъчини - 1,07 g,

·         мазнини - 0,31 g,

·         въглехидрати - 8,86 g,

·         наситени мастни киселини - 0,025 g,

·         вода - 87,59 g,

·         моно- и дизахариди - 7,89 g,

·         нишесте: 0,07 g,

·         пепел - 0,48 g,

·         диетични фибри - 1,7 g .

Този плод е богат на витамини и минерали.

Витамини:

·         холин

·         витамин РР

·         витамин К

·         витамин D

·         витамин Е

·         витамин Н

·         витамин Ц

·         Витамини от група B (B9, B6, B5, B2, B1)

·         витамин А

·         бета каротин

Минерали:

·         манган

·         мед

·         цинк

·         сяра

·         натрий

·         пектин

·         желязо

·         фосфор

·         калий

·         магнезий

·         калций

5 ползи за здравето от нектарините, подкрепени от науката

За кои хора нектарините носят огромни ползи?

Нектарините перфектно почистват тялото от токсини, премахват излишната течност и намаляват подуването, което е важно за тези, които са на диета. Този плод подпомага нормалната сърдечна дейност, укрепва имунната система и защитните свойства на организма. Облекчава стреса в края на деня, подобрява настроението, облекчава безсънието, повишава устойчивостта на стрес и премахва тревожността.

Може да ускори метаболитните процеси в организма и да стабилизира нервната система. Също така се счита за отличен източник на енергия. Яденето на този плод е превантивна мярка срещу появата на камъни в бъбреците.

Има благоприятен ефект върху сърдечно-съдовата система: поддържа миокарда, може да възстанови сърдечния ритъм, да намали нивото на лошия холестерол, да изчисти кръвоносните съдове от плаки и да поддържа нормално кръвно налягане.

Важен е за нормализирането на стомашно-чревния тракт: той е в състояние да възстанови чревната подвижност, да премахне тежестта в стомаха, да унищожи патогенната микрофлора и да облекчи запека. Ако имате висока киселинност, тогава нектаринът ще помогне за намаляване на секрецията му.

Ако имате заболяване на дихателната система, тогава си струва да включите нектарина във вашата диета поради неговите отхрачващи и антиастматични свойства.

Вредни свойства

Не се препоръчва за хора, които са склонни към хранителни алергии или имат индивидуална непоносимост. Поради тази причина нектарините не трябва да се дават на деца под седем месеца. Забранено за пациенти с диабет. Хората с проблеми с жлъчния мехур, метеоризъм и диария трябва да използват с повишено внимание.

Можете да ядете само пулпата, но категорично не можете да ядете семената, тъй като те съдържат опасно вещество - циановодородна киселина. Рискувате да се отровите.

Статията има само информативна цел и не е препоръка или заместител на консултацията със специалист.

Румяна Иванова
Румяна Иванова Отговорен редактор
Новините днес