Над 250 вида включва родът валериана, като само един сред тях е популярен и широко използван по света. Отличава се с натрапчива, остра миризма, която мнозина определят като неприятна, макар да е индивидуално възприемането на начина, по който мирише билката, и да се откриват и хора, които се успокояват, вдъхвайки я.
Историята на билката ни връща в Древна Гърция и Рим, а желанието да научим как помага действието на валериана – към първите опити за използването на валериана с лечебна цел – към употребата на билката от Хипократ и към успешното третиране на безсънието с помощта на валериана от Гален в далечния 2 век. Свойствата на билката да помага за по-качествен сън и за по-лесно заспиване не са единствените, заради които тя е ценна част от билковата аптека на повечето семейства.
Как помага действието на валериана?
Още: Как да приемате правилно корен от валериана?
Още през 16 век става ясно, че билката успокоява духа и тялото, премахвайки стреса и нервното напрежение, както и че валериана може да се приема от пациенти, страдащи от треперене, главоболие и сърцебиене. През 19 век билката е позабравена, свойствата ѝ са подложени на съмнение. Това продължава много кратко, тъй като днес билката е масово използвана при безсъние и нервно напрежение, но не само…
Други ползи от валериана
Днес валерианът се използва не само за проблеми, свързани със съня. Последните изследвания сочат, че валериана вероятно ще се окаже отличен избор при:
- стомашно-чревни разстройства;
- дистрес;
- епилептични припадъци;
- разстройство с дефицит на вниманието;
- хиперактивност.
Още: Вредата от валериана - ето защо не се ползва продължително време
Необходими са ще изследвания, за да се потвърди благоприятното действие на валериана при тези състояния, но резултатите на този етап са обещаващи. Проучва се и влиянието на валериана върху тревожността при дамите в предменопауа и преди месечен цикъл, като още не са открити доказателства за полезността му по темата.
Как помага действието на валериана при безсъние?
Най-популярната полза от валериана е свързана с подпомагане на качеството на съня и на лечението на безсънието. Изследванията по темата до тук сочат, че съставките на валериана имат седативен ефект при животни, което вероятно би било разумно обяснение на начина, по който работи валериана. Липсва все още обаче съгласие между учените относно механизмите на действие на валериана при безсъние при хората. Ясно е обаче, че много пациенти, срещащи трудности при заспиване или пробуждащи се многократно през нощта, приемат валериан и го сочат като ефективен. Възможно е тази ефективност да се дължи на следния факт – пациенти, които не са съумявали да заспят поради притеснения от различен характер, бързо се отпускат и отправят в царството на сънищата след прием на валериана. Друго възможно обяснение как екстрактът от валериана може да предизвика седация, е чрез увеличаване на количеството гама аминомаслена киселина. https://ods.od.nih.gov/factsheets/Valerian-HealthProfessional/ Естествено това са само хипотези, които следва да се докажат. Следва да се докаже и коя или кои от съставните части на лекарството реално работят и се грижат за качеството на съня и лесното заспиване.
Още: Добавете тези билки към рутината си, за да облекчите симптомите на менопаузата
Може ли валерианът да е опасен? Рискове при приема на валериан
Макар да не е изследвано и проследено дългосрочното въздействие на валериана, се счита, че е безопасен за прием толкова, колкото е необходимо. Това обаче не означава, че няма странични ефекти. Сред най-често проявяващите се са:
- Увеличаване на сънливостта, което може е опасно за хора, работещи с машини или шофиращи. И все пак до 600 mg валериана нямат клинично значим ефект върху времето за реакция, бдителността и концентрацията на сутринта след приема.
- Замайване и световъртеж.
- Главоболие.
- Стомашно-чревни проблеми.
- Възможни допълнителни седативни ефекти при консумация на алкохол или прием на други седативни лекарства заедно с валериана.
Кой не трябва да приема валериана?
Макар да помага действието на валериана, от него не могат да се възползват всички. Бременните и кърмачките не трябва да приемат валериан, за да не навредят на плода или бебето. Валерианът не е подходящ и за деца на възраст под 3 години. Страдащите от хронично безсъние не трябва да приемат валериана всеки ден, а да търсят причината за това безсъние и да третират него. През недалечната 2017 г. Американската академия по медицина на съня препоръчва да не се използва валериан за хронично безсъние при възрастни, тъй като ще привикне организмът, а да се търсят причините за безсънието и да се третират те.
Внимание: Статията има само информативен характер и не замества лекарска консултация.