Днес по-големият брой потребители предпочитат да пазаруват онлайн. Това не е изненада за никой, тъй като то предлага бързина и удобство в уюта на дома.
А ако вие искате да стартирате вашия първи онлайн магазин, то това е повече от страхотно. Но с идеята идват и хилядите въпроси, пред които сте изправени и най-вероятно объркването откъде да започнете.
Накратко, ключът е в добрата подготовка. В интернет ще откриете толкова много ресурси, които се стремят да предоставят полезна информация относно стартирането на онлайн магазин.
В тази връзка ще се опитаме максимално синтезирано да ви представим няколко ключови стъпки преди стартирането на вашия първи онлайн магазин.
Избор на хостинг доставчик
Една от първите и най-ключови стъпки при стартирането на онлайн магазин е внимателно да изберете доставчик на хостинг услуги, тъй като бъдещето на вашия сайт до голяма степен зависи от него.
Днес има богат избор на хостинг доставчици, които се стремят да предоставят възможно най-добрите услуги. Преди всичко има най-различни видове сървъри какъвто е споделеният хостинг, а защо не и VPS сървър . Разбира се до голяма степен изборът ви на хостинг услуги зависи от вашите очаквания, спецификите и нуждите на вашия бизнес, както и предвидения бюджет.
Затова и нашата препоръка е да направите детайлно проучване относно всички видове хостинг услуги, какви са техните предимства и недостатъци, както и да разберете повече за избраните от вас доставчици и да потърсите мнение от клиенти.
Избор на платформа за онлайн магазин
Още една ключова стъпка преди стартирането на онлайн магазин е да помислите каква платформа да изберете. Днес ще намерите наистина много платформи за електронна търговия. Именно затова е важно внимателно да проучите всяка възможно платформа и да сравните различните видове, които се предлагат.
Съветваме ви да отделите необходимото време, така че да сте сигурни, че избирате правилната за вашия бизнес, нужди и цели. А сред най-популярните такива са WooCommerce, Shopify, Magento, OpenCart и много други.
Какъв ще е вашият продукт?
Една от най-големите грешки на тепърва стартиращите свой собствен бизнес е идеята да създадат бизнес само защото смятат, че това може би е добра идея и ще могат да станат успешни. Тръгвайки по този начин, обричате себе си и вашия бизнес на провал.
От съществено значение е да имате изградена концепция и да искате да го направите, защото това, което ще предлагате, е вашата страст и желание. Започнете малко по малко да изготвяте стратегии за стартирането на вашия бизнес.
Много е важно да имате ясна представа за категориите продукти, които ще предлагате. Старайте се да предоставите качествени продукти, както и се уверете, че ще можете да създадете перфектната връзка с доставчиците, така че клиентите ви да се възползват от най-доброто потребителско изживяване.
Проучете вашата конкуренция
Още една ключова стъпка към стартирането и развитието на успешен онлайн магазин е внимателното проучване на вашите конкуренти. Ключово значение има това, че трябва да знаете добре кои са вашите конкуренти и какво и как го правят те. Това ще ви помогне да бъдете в крак с новостите от света на бизнеса.
Най-лесният начин, по който можете да откриете вашите най-големи конкуренти, е като напишете в търсачката на Google характерни за вашия бизнес ключови думи и да видите кои бизнеси излизат на първа страница.
Популяризиране на вашия онлайн магазин
В началото за всеки бизнес е трудно, и тъй като потребителите все още не ви познават и най-вероятно не знаят за вас, то е важно да откриете начин, по който все повече и повече хора да разбират за вас и вашите продукти. А какво по-добро от качествената реклама?
За целта е важно да изградите правилната стратегия за промотиране, да откриете вашата аудитория и да определите начина, по който искате да комуникирате с нея. Ако не знаете как, можете да се обърнете към маркетинг специалист, който ще ви помогне с тази задача.
Изградете бизнес план
И не на последно място е бизнес планът, който има за цел да очертае целите на вашия бизнес и начините, по които ще ги постигнете. Един традиционен бизнес план съдържа:
● кратко описание на компанията - какви са визията, мисията и целите на вашия бизнес;
● пазарен анализ - кой е вашият целеви пазар, какви са тенденциите и коя е вашата най-голяма конкуренция;
● организация и екип - каква е бизнес структурата на вашата фирма и какви са отговорностите на всеки един от вашия екип;
● маркетингова стратегия - как ще промотирате вашите продукти, така че да достигнат до вашата аудитория;
● изготвяне на финансов план.
Сега, когато знаете основните стъпки, остава на вас да изготвите необходимия план за стартирането на успешен онлайн бизнес. Бъдете систематизирани и отделете достатъчно време за всяка една част от вашата стратегия.