Този израз е тясно свързан с град Враца и местните хора. Много години тайната зад него оставаше скрита, но преди няколко години разказът стана обществено известен. Открийте защо "във Враца гарга не каца" и как врачани успяват да си отмъстят за този лаф.
Каква е историята на израза
През далечната 1926 година започва кампанията на министъра на гората и лова Иван Багрянов за унищожаването на вредни птици, които нанасят щети на посевите. Със специална наредба се определя, че гаргите трябва да се доведат до нивата на другите "културни страни". Медиите активно подкрепят кампанията, предоставяйки рецепти за приготвяне на гарги и насочвайки вниманието към полезността на тяхното месо. В закона за подобряване на земеделското производство се предвижда глоба за лицата, които не спазват нормата за отстрелване на гаргите. Ловните дружинки са отговорни за основната част от този процес. В съответствие с наредбата, "всеки член от семейство от мъжки пол на възраст от 12 до 45 години да предаде в съответната община по два чифта крака или 10 яйца" от гарванови птици - свраки, чавки, гарги, или други хищни пернати."
Враца печели републиканското първенство по лов на гарги
Не е ясно колко успешна е тази кампания на министерството. През 1935 година местните ловци от Враца заявяват с гордост, че са първенци в кампанията, след като предали "над 4000 чифта крака и яйца от гарги".Тяхната гордост обаче се е обърнала срещу тях, когато в един от най-големите национални вестници "Утро" излезе саркастична статия по този повод.
Вестник Утро създава култовата фраза
През 1935 година в тази статия се споменава, че най-голямото постижение на врачаните е било да приемат, че "във Враца гарга не каца." В текста се посочва още, че гаргите не искали да се приземяват в града съзнавайки сериозната опасност идваща от местните жители. Този израз става изключително популярен в българското общество и става своеобразна реплика, асоциирана с града. Въпреки това, врачани не остават пасивни и отговарят на тези насмешки.
Как врачаните си отмъщават на столичната преса
Врачани определено не остават назад, наричайки журналистите от вестник Утро "гарголюбители". В местата врачанска преса е публикувана карикатура, на коята е изобразен паметник на тези птици. Под илюстрацията има текст, че е открит от "гарголюбиви граждани, които издигат "Паметник на незнайната гарга" в Градската градина в столицата". Врачани успяват подобаващо да отвърнат на удара и да защитят честта на града си.