Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

В кой плод се приема, че се съдържат най-много витамини?

06 октомври 2023, 14:11 часа

Остава кратко време до началото на зимата. Сега тялото ни започва да изпитва особено остра липса на витамини и хранителни вещества. Ето някои плодове, които ще ви помогнат да се противопоставите на сезонния недостиг на витамини.

Банани

Бананите са добре смилаеми, задоволяват глада за дълго време и бързо възстановяват енергийните резерви. Само два или три банана допълват дневните ви нужди от калий и магнезий. Ето защо те са полезни за сърцето, мозъка и мускулите. Ако сте свикнали да похапвате сладко, бананите могат да бъдат алтернатива.

Те успокояват нервната система и нормализират нивата на кръвната захар. При това, бананите съдържат триптофан. Това вещество се разгражда до серотонин, който повишава настроението и предизвиква добро настроение. Друго предимство на плода е неговата хипоалергенност – тоест, малцина имат алергия към банани. Все пак, не трябва да злоупотребявате с тях поради високото съдържание на захар.

Лекар: Тези плодове са вредни за хората над 50 години

Ядки

Ядките са източник на антиоксиданти, лесно усвоими протеини и витамини. Те подобряват паметта, намаляват лошия холестерол и забавят стареенето на мозъка. При това, съдържат почти всички вещества, необходими за здрава кожа и коса. За да почувствате положителни промени, опитайте се да ядете 20-30 грама ядки дневно. Най-достъпният и популярен представител на семейството на ядките - орехът, се смята за най-полезен.

Съдържа витамини С, В1, В2, РР, каротин, фибри, железни и кобалтови соли. Ако често се чувствате отпаднали или стресирани, ядките могат да ви помогнат да възстановите енергията си. Но не трябва да ги нагрявате: по време на топлинна обработка много от полезните им свойства се губят.

Шипки

Едно от главните съкровища на плодовете е витамин С – аскорбинова киселина. Ето и световният шампион по съдържание на този витамин: свежите шипки съдържат 650 мг на 100 г плодове, а сушените почти двойно повече – 1200 мг. Но имунната функция на този витамин не е най-важната. Аскорбиновата киселина участва активно в синтеза на колаген - основата в структурата на кожата, сухожилията и връзките; също така важен за поддържането на сърдечния мускул.

Тук е нужно да се отбележи, че организмът ни не може да синтезира витамин С самостоятелно, той идва само от храни с растителен произход. Уви, също така е невъзможно да се запасите с витамин С за бъдеща употреба: както всички водоразтворими витамини, той не се съхранява в тъканите и излишъкът му се отделя естествено с течности. Така че, колкото и други плодове да ядете през лятото, през зимата все пак ще трябва да „наваксвате“ с шипков чай и кисело зеле.

Черни боровинки

Сред останалите плодове и зеленчуци боровинките заемат първо място по антиокислителни свойства. Те намаляват възпаленията и забавят процеса на стареене. Не е изненадващо, че често се включват в рецепти за подмладяваща козметика. Освен антиоксиданти, боровинките съдържат много калий, магнезий, витамини К и С.

Ако спрете да ядете плодове, с тялото ви ще се случи това

Антоцианините придават на зрънцето красивия синьо-виолетов цвят. Тези вещества подобряват паметта, увеличават способността за учене и спомагат за предотвратяване на инфаркти. За хората, които спортуват, черните боровинки са не само ароматни и сладки, но и двойно полезни. Те стабилизира работата на сърцето и ускоряват възстановяването на мускулите след физическа активност. Но способността на боровинките да подобряват виждането нощем е само мит.

Авокадо

В някои страни авокадото се смята за зеленчук, в други – за плод, в трети - за ядка. Тази бърканица произхожда от неговия състав. За разлика от други плодове, авокадото не е богато на въглехидрати, а на протеини и здравословни мононенаситени мазнини.

Последните помагат за контролиране на апетита, премахват лошия холестерол и намаляват риска от сърдечни заболявания. По отношение на количеството на калий, „крокодилската круша" дори изпреварва бананите. Този микроелемент възстановява водно-солевия метаболизъм в организма и повишава устойчивостта на стрес.

Любомир Атанасов
Любомир Атанасов Отговорен редактор
Новините днес