В България хорото е символ на българските традиции, обичаи, национално съзнание. Според определението от Българския тълковен речник хорото е “народен танц, който се играе от заловени (обикн. в кръг) хора, както и музиката към него”. Предполага се, че думата идва от латински или гръцки. На латински chorus означава “сбор от танцувачи и свирачи”. На гръцки думата choros означава “хоровод, игровод - хоро, което се играело в Древна Гърция в чест на музата на хорото и танца Терпсихора”.
Макар хорото е традиционен български танц, подобен танц се играе и в някои други страни.
“Хора” в Румъния и Молдова
В Румъния и Молдова се играе традиционен фолклорен танц, наречен “хора”. Танцьорите се хващат за ръце и образуват кръг, танцувайки обикновено в посока обратна на часовниковата стрелка. Всеки танцьор следва последователност от 3 стъпки напред и 1 стъпка назад.
Кое е най-трудното българско хоро?
Танцът обикновено се придружава от музикален акомпанимент от инструменти като цимбал, акордеон, виола, цигулка, саксофон, тромпет или панфлейта. Танцът хора е особено популярен при сватбени празненства и фестивали и е важна част от социалните забавления в селските райони.
Сред най-известните хори е "Hora Unirii", която се превръща в румънска патриотична песен и е била химн, когато Влахия и Молдова се обединяват, за да образуват Княжество Румъния през 1859 г. В Новогодишната нощ срещу 2007 г., когато Румъния става член на Европейския съюз, хората играха хора на музиката “Ода на радостта”.
“Оро” в Северна Македония
В Северна Македония наричат танца “оро”. Произходът на думата “оро” варира от използването й за социализиране и празненства до исторически танци преди влизане в битка. Популярно е “тежкото оро”, което традиционно се играе само от мъже, чиято музика отразява мъката и тъгата от войната. Орото се играе в кръг, като мъжете и жените се държат един с друг за ръце. Оро се играе на празненства като сватби, кръщенета, имени дни, национални и религиозни празници, юбилеи и рождени дни.
Кои са най-трудните български хора, които се танцуват?
Израел
В Израел е популярна т.нар. музика “клезмер”, на фона на която се танцува танц в кръг, известен като “хора” horah. Израелското хоро е широко разпространено сред еврейската диаспора и играе основна роля в съвременните израелски фолк танци. Еврейският фолк танц е свързан с евреите и юдаизма. Танцът отдавна се използва от евреите като средство за изразяване на радост и други емоции.
Обикновено хора се танцува на музиката на Хава Нагила. Традиционно се играе на еврейски сватби и други празненства в еврейската общност. Популярността на хора в Израел се приписва от някои на румънския еврейски танцьор Барух Агадати. През 1924 г. той е хореограф на спектакъл, изнесен от работническия театър “Охел”, който обикаля долината Йезреел. Танцът става популярен като “хора Агадати” и има огромен успех там. Танцът е повлиян от румънски и някои особености на руските танци. С течение на времето се развива и в средата на 40-те години на миналия век създателят му казва, че вече се е превърнал в истински народен танц.