Думата „заговезни“ произлиза от старобългарското „заговявам“, което означава „отказвам се от месото“. Това е свързано с традицията да се постигне духовна подготовка преди започването на Великденските пости.
Още: Трите най-важни забрани на Задушница, които всички трябва да спазват
Месни Заговезни е празник, който отбелязва последния ден, в който е позволено да се консумира месо преди Великден. През 2025 година Месни Заговезни се пада на 23 февруари, а Сирни Заговезни – на 2 март. Тези дати винаги са фиксирани по отношение на Великден, който през тази година е на 20 април. Празникът на Месни Заговезни, известен също като Неделя Месопустна, се отбелязва в неделя, 8 седмици преди Великден.
Традиции и обичаи на Месни Заговезни
Месни Заговезни е свързан със специфични обичаи и обреди, които подготвят вярващите за предстоящия Великденски пост. Вечерта на този ден се приготвят ястия с месо, тъй като това е последният ден, в който месото може да присъства на трапезата. Семействата се събират около трапезата, която е щедро подредена с различни месни ястия – варена кокошка, свинско с кисело зеле, сарми с месо, баница и други традиционни ястия. Въпреки че месото е основната съставка, на трапезата могат да се сервират и зимни ястия, като баница с мас и месо или месо с булгур.
Още: Две бързи рецепти за Месопустната задушница - готови само за 40 минути
Празникът е повод за събиране на семейства и близки, а също така и за молитва за благословия и плодородие. Това е ден, в който се отчита важността на подготовката за Великден и духовното пречистване, което предстои.
Пост и Задушница
Предшественик на Месни Заговезни е Голяма Задушница, която тази година ще се отбележи на 22 февруари, в събота. Това е ден, в който се почита паметта на починалите, а обичайно хората посещават гробищата и раздават храна. В този ден също така се извършва литургия в църквата, при която се чете Евангелието, напомняйки на вярващите за значението на греха, изкуплението и силата на възмездието.
Постът започва от понеделник, 24 февруари, когато християните преминават към строг пост, при който всички животински храни, включително месото, се изключват от менюто. До Сирни Заговезни, който се отбелязва на 2 март, е разрешено да се консумират само млечни продукти – мляко, яйца, сирене и подобни храни, но месо вече не се допуска.
Още: Фази на Луната през 2025 година
Ритуали и обичаи
Също така, на Месни Заговезни е и ден, в който младите хора спазват обичаи, свързани със здравето и плодородието. Момите и момците се люлеят на люлки, като вярват, че това ще донесе здраве и благополучие. Люлеенето се свързва със символиката на възраждането и новия живот, като се прави по този начин символичен ритуал за започване на подготовката за поста.
През седмицата, която води към Сирни Заговезни, младите хора често посещават по-възрастните си роднини, кръстници и близки, за да поискат прошка, тъй като този период е време за смирение и духовно обновление. Традицията на „Прошката“ или „Неделя на Опрощението“ предшества началото на Великите пости и е израз на сърдечност, любов и разбирателство в семейството и общността.
Още: Пости през 2025 година: Видове, периоди и особености
Месни Заговезни и семейната трапеза
Въпреки духовния контекст на Месни Заговезни, празникът има и своето символично значение за семейството. Трапезата в този ден е много важна, тъй като всички се събират около нея, за да споделят не само храна, но и радост от близостта и любовта.
Младоженците посещават родителите на булката и кумовете си, като носят като дар вино, варена кокошка и погача – символи на плодовитост и благоденствие. Тези обичаи показват, че Месни Заговезни е не само време за пост, но и за общуване, споделяне на радостта от живота и подготовка за предстоящите духовни предизвикателства.
Още: Официални празници и почивни дни през 2025 година
Месни Заговезни е не само празник на храната и традициите, но и момент за дълбока духовна подготовка преди Великден. Той е ден за размисъл, прошка и събиране на семейството. Чрез обичаите и ритуалите, които го съпътстват, българската православна общност се свързва със своите корени и духовност, като същевременно подготвя сърцето и тялото за предстоящия пост и Великден.
Още: Задължително сложете тези ястия на трапезата си на Месни заговезни