Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Училищните хулигани са по-щастливи и по-сексапилни, твърди научно изследване

10 август 2015, 12:35 часа

Дори и да изглежда нечестно, нов научен труд, наречен „Оцеляване на най-слабите (физически) и най-сексапилните“, публикуван в канадски научен журнал за междуличностното насилие, разкрива, че тийнейджърите, които извършват хулигански прояви, имат много по-голямо самочувствие, отколкото повечето им връстници. Побойниците също така имат по-висок социален статус и по-рядко страдат от депресия. От еволюционна гледна точка, тези комбинации също така придават и най-много сексапил тъкмо на най-„лошите“. 

Проучването на Дженифър Уонг – водещият съставител в научния труд за това как оцеляват двете групи – на физически най-слабите и тази на най-сексапилните, е проведено сред 135 ученици в гимназиален курс от Ванкувър.

Изследването посочва, че хулиганските прояви са изцяло естествена проява – че е напълно нормално децата, които изповядват тенденцията да домонират над околните и да се издигнат на по-високо стъпало в обществената йерархия, да тормозят другите себеподобни.

Уонг е достигнала до тези заключения, след като е провела анкета, позволяваща на участниците в изследването сами да се категоризират в четири (4) отделни групи: хулигани, жертви, хулигани/жертви (ученици, които тормозят другите, но също твърдят, че са тормозени) и наблюдатели. Сред включените в тези категории, най-висока оценка за себе си дават тъкмо хулиганите, а най-ниска посочват тези, които хем проявяват хулигански прояви, хем самите те се самоопределят като жертви.

Решението, което Уонг предлага, е гимназиите да предлагат повече опции за състезание между учениците, така че хулиганите да могат да задоволяват техните нужди от господство над останалите, без да им се налага да ги тормозят, било то физически или психически.

„Аз не желая да звуча така, сякаш приемам хилиганските прояви за нещо нормално. Ние трябва да променим училищната система така, че хулиганите да се чувстват добре и без да нараняват другите“, твърди Уонг.

Текстът е по публикация в щатския вестник „The Washington Post“, като в него са цитирани материали от „Тhe National Post“и от канадски научен журнал.

Изготвил: Теодор Спасов

 

Евгения Чаушева
Евгения Чаушева Отговорен редактор
Новините днес