Идентифицирана е неизвестна група клетки, които ускоряват стареенето
Група учени от Китай са идентифицирали клетките, които ускоряват процеса на стареене. Според нередактиран документ, публикуван от рецензираното списание Nature на 31 октомври, тези клетки обграждат моторните неврони в гръбначния мозък и са отговорни за паркинсоновата походка, симптом, който често се наблюдава при възрастните хора; това също е известно като клатеща се походка.
Те отделят токсичен протеин
„Тези отделни клетъчни клъстери трябва да имат специфична жизнена цел. По-нататъшното ни изследване разкри, че те отделят „токсичен“ протеин, който допринася за ускоряването на стареенето на моторните неврони“, каза пред медиите Лиу Гуанхуей от Института по зоология на Китайската академия на науките, съобщава South China Morning Post.
Стареене и заболявания: Това е най-добрият плод срещу тях
Как работи?
Групата клетки освобождава протеин хитиназа 1 (CHIT1), който ускорява процеса на стареене в моторните неврони, иначе този протеин присъства в много ниски концентрации в тялото. „CHIT1 може да помогне на тялото да се бори срещу патогени, съдържащи хитин, но при някои обстоятелства може да се активира, за да се умножи хиляди пъти, което води до възпаление или увреждане, установиха изследователите“, съобщават медиите, цитирайки резултатите от проучването.
С какво е полезно това проучване?
Моторните неврони контролират движението на тялото. Те управляват скелетните мускули в тялото и се считат за най-чувствителните клетки в гръбначния мозък. „Нашето изследване също така потвърждава, че двигателните неврони са най-чувствителните клетки в гръбначния мозък, когато става въпрос за стареене“, се казва в доклада. Изследователите са наблюдавали по-висока концентрация на протеин CHIT1 в цереброспиналната течност и серума на възрастни хора.
Научни тайни за здравословно стареене
Как да обърнем стареенето?
Изследователите са тествали дали витамин С може да действа върху протеина CHIT1 и да забави процеса на стареене. Витамин С е даден на 10 маймуни cynomolgus на възраст 17-18 години. На маймуните е дадена дневна доза витамин С от 30 mg/kg. Според медийния доклад: Изследователите съобщават за „значително“ подобрение в показателите, свързани със стареенето, за двигателните неврони на възрастните маймуни, което предполага, че оралните добавки с витамин С могат да бъдат полезни.