Това проучване, проведено от лекари от Южна Корея, ще накара сериозно да се замислят всички тези, които все още не са се отървали от вредния навик.
Отдавна е известно, че пушенето на цигари може сериозно да увреди сърцето, мозъка и белите дробове на човек. Сега изследователи от Южна Корея установиха, колко време би било необходимо на сърдечно-съдовата система на бивш пушач, за да стане същата като тази на непушач и да заработи нормално.
В изследването, учените анализираха здравни данни от 3 групи, състоящи се от повече от 100 хиляди бивши пушачи и повече от 4 милиона човека, които никога не са пушили. В същото време тези, които са се отказали от пушенето, са наблюдавани в продължение на 10 години, след като са се отказали от вредния навик. Бяха взети предвид най-малките детайли: възрастта, на която са започнали да пушат и са се отказали, броят на изпушените цигари на ден и др.
Още: Великобритания прилага още строги мерки срещу тютюнопушенето
Оказва се, че на сърцето и на кръвоносните съдове на всеки бивш пушач са необходими около 25 години, за да се възстановят напълно и да работят, както при хората, които никога не са пушили през живота си. Въпреки това, тези които са пушили за по- дълъг период от време, надвишаващ осем години и са се отказали, имат същия риск от инфаркт или инсулт като тези, които все още пушат, тъй като отнема повече време да се изчистят.
Въпреки това, всичко е много относително. Важно е да отбележим че, ако човек пуши малко, рисковете намаляват много повече. При заклетите пушачи процесът по прочистване отнема много повече време.
Как по-точно ни вреди тютюнопушенето?
Още: Как пасивното пушене влияе на здравето на децата
Пушенето е пряко свързано с опасността от сърдечна недостатъчност - състояние, при което сърцето не е в състояние да снабдява органите и тъканите на тялото с кислород и жизненоважни хранителни вещества. Всичко заради никотина и други химикали, съдържащи се в тютюна. Те увреждат кръвоносните съдове, а самият никотин повишава пулса и кръвното налягане, което затормозява сърцето.
Великобритания може да наложи по-строги забрани за пушене на открито