Схващането, че човешкото тяло се подменя изцяло на всеки седем години, е широко разпространена, но неточна концепция. Макар да е вярно, че някои клетки в тялото се подлагат на редовна смяна, идеята за цялостно обновяване на клетките в рамките на определен период от време е подвеждаща. Нека навлезем в детайлите, за да разберем сложността на регенеративните процеси в човешкото тяло.
На първо място от решаващо значение е да се признае, че различните клетки и тъкани в тялото имат различен регенеративен капацитет. Например най-външният слой на нашата кожа, епидермисът, се обновява сравнително бързо. Новите кожни клетки постоянно заместват старите, което ни позволява да се лекуваме от рани и да поддържаме здрава кожа. Този процес обаче не означава, че цялата ни покривна система се възстановява в рамките на седем години.
Учени създадоха модел на живот само със стволови клетки
Други клетки, като невроните в мозъка, проявяват ограничени регенеративни способности. Въпреки че в определени региони се наблюдава известна неврогенеза, по-голямата част от невроните обикновено не се подменят през целия живот на индивида. Това поставя под въпрос представата за пълна телесна трансформация в рамките на определен период от време.
Освен това различните органи притежават различни регенеративни способности. Например черният дроб има забележителни регенеративни способности и може да възстанови увредена тъкан в рамките на няколко месеца. За разлика от тях клетките на сърдечния мускул имат ограничена способност за регенерация и скоростта им на регенерация е значително по-бавна.
Скелетната система, която образува рамката на тялото, претърпява непрекъснато ремоделиране. Костната тъкан непрекъснато се разрушава и възстановява чрез процес, известен като костно ремоделиране, в който участват специализирани клетки, наречени остеокласти и остеобласти. Въпреки това пълното възстановяване на цялата скелетна структура не се извършва в рамките на седемгодишен период.
Учени подмладиха човешки клетки
Когато разглеждаме концепцията за клетъчното обновяване, си струва да споменем, че по-голямата част от клетките в човешкото тяло са с дълъг живот. Докато някои клетки, като кръвните, имат относително кратък живот и се попълват непрекъснато, други, като сърдечните мускулни клетки, се запазват в продължение на много години, ако не и през целия живот.
Идеята, че човешкото тяло се подменя изцяло на всеки седем години, опростява твърде много сложните регенеративни процеси, протичащи в нашата анатомия. Макар че някои клетки и тъкани се подлагат на редовна смяна и обновяване, представата за цялостно обновяване на клетките в рамките на определен период от време е неточна. Телата ни притежават забележителни регенеративни способности, но степента и темпото на регенерация са различни за различните видове клетки и органи. Разбирането на тънкостите на тези процеси обогатява разбирането ни за невероятната устойчивост и адаптивност на човешкото тяло.