Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Трикове за лечение на най-често срещаните болести по стайните растения

09 септември 2021, 18:15 часа

За съжаление, колкото и добри градинари да бъдем, понякога стайните растения биват поразени от някаква болест и загиват или едва ги спасяваме. За да не преживявате този шок за всеки цветар, има някои трикове за лечение на най-често срещаните болести по растенията. Вижте кои са.

Още: Какво не е добре да се прави на Игнажден – не води до нищо хубаво

Още: Ако никой не влезе в дома ни на Игнажден – ето какво да направим

Ако забележите кафяви петна по листата, които след време се покриват със сиви налепи, налице може да бъде сиво гниене. За да предпазите и спасите растението си, най-напред махнете засегнатите листа. След това третирайте растението с фунгициди – направете разтвор от Топсин М в съотношение 1 г : 1 л вода. За да предпазите цветето от това заболяване, най-добре не го излагайте на висока влажност и плътна сянка. Хубаво е редовно да проветрявате помещението, в което се намира.

Пожълтяването на листата при растенията се дължи на излишък или недостиг на влага. Не трябва да преполивате цветята, но и не е хубаво да ги оставяте без вода дълго време. Най-добре поливайте, щом почвата е напълно суха, но пак се съобразете с вида растение и неговите специфични изисквания за поливането.

Много е неприятно, когато забележите и опадане на листата. Причините за това могат да бъдат различни. Ако листата са станали по-тънки, вероятно падат заради липса на достатъчно светлина. Ако са твърде сухи и сбръчкани, температурата в стаята е твърде висока. Ако забележите, че листата са гнили и падат, твърде обилно овлажняване на почвата. Ако краищата на листата са покафенели, в стаята има твърде ниска влажност.

Още: Как да "накараме" кокошките да снасят повече яйца?

Още: Традиции за изписване на бебе

Преполиване или твърде много влага в почвата може да доведе до гниене на листата. Първо ще станат твърде бледи, после ще изгният. Пресушете почвата и поливайте растението умерено, без да прекалявате.

Ако забележите брашнеста мана по листата, незабавно отделете засегнатите листа. Не ги късайте, най-добре ги изрежете с ножица. Обработете растението с фунгициди. Ниската температура в стаята е възможна причина за това, така че я увеличете и намалете влажността. Редовното проветряване на помещението е задължително и за вас, и за цветята ви.

Ако се стигне до фаталния край на цяло растение, то причините може да са различни. Най-често срещани са нематоди, които може да познаете по подутините в корена и твърде влажна почва от преполиване.

Бъдете внимателни и се запознайте с изискванията, които всяко от растенията ви има към средата на живот. Осигурете ги, за да се радвате на здрави и красиви цветя. Това са само някои препоръки относно най-честите болести по растенията. За да не се стига до такива, полагайте адекватни грижи за вашите растения.

Още: Какво представлява хлябът с квас?

Още: Обелки от лук - ето за какво могат да се използват

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Григоров
Ивайло Григоров Отговорен редактор
Новините днес