Хапчетата за сън бързо пристрастяват и имат сериозни странични ефекти. Затова учените, в търсене на лек за безсъние, се обърнаха към билколечението. Ново проучване показа, че хората с нарушения на съня имат полза от екстракта от лимонова върбинка.
Дори здрави хора страдат от безсъние от време на време. Честа причина за това е стресът. Проблемите със съня и психическият стрес са тясно свързани: стресът увеличава риска от безсъние, а безсънието влошава стреса.
Хапчетата за сън помагат само временно, а след това могат да станат пристрастяващи. Освен това, тези лекарства имат сериозни странични ефекти. Ето защо, в днешно време все повече изследвания са насочени към изучаване на билкови лекарства, които могат да намалят стреса и да облекчат проблемите със съня.
Колко сън е твърде много и какво сигнализира
Испански учени от Факултета по здравни науки на Католическия университет в Сан Антонио де Мурсия обърнаха внимание на Aloysia trifolia, която по-често се нарича лимонена вербена. Това растение е родом от Южна Америка, но се култивира в много други части на света, включително Близкия изток и средиземноморските страни.
Растението демонстрира антиоксидантни, анксиолитични, невропротективни, противоракови, антимикробни и седативни ефекти, казват учените в своето изследване.
Лимонената върбинка дължи лечебните си свойства на вербаскозид, полифенол, открит в листата на растението.
За своя експеримент учените поканиха 80 доброволци, които нямаха здравословни проблеми, но се оплакваха от проблеми със съня. В продължение на 90 дни на едната група участници е дадено плацебо, на другата - капсули с екстракт от лимонова върбинка.
Всяка капсула съдържа 400 mg пречистен растителен екстракт, съдържащ поне 24% вербаскозид. Всички участници трябваше да приемат определената добавка всеки ден, по 1 капсула 1 час преди лягане.
Колко часа сън са нужни при всяка възраст?
Качеството на съня се измервало три пъти: в началото, в средата и в края на експеримента. За да направят това, участниците трябвало да носят акселерометър на китката в продължение на четири дни в рамките на 24 часа. Устройството записвало времето, необходимо за заспиване, ефективността на съня, общото време в леглото, общото време на сън и броя на събужданията.
Освен това учените наблюдават нивото на кортизол (хормон на стреса) с помощта на сутрешни кръвни тестове и нивото на мелатонин (хормон на съня) с помощта на вечерни кръвни тестове.
„Анализът на плазмените нива на кортизол в нашето проучване не разкри разлики между изходните и 90-дневните стойности в никоя от изследваните групи. Въпреки това, в друго проучване, нивата на кортизол намаляват с 15,6% след два месеца прием на екстракт от лимонова върбинка“, казаха изследователите.
В същото време, в продължение на 90 дни, доброволци, които са приемали лимонова върбинка, са имали значително повишаване на нощните нива на мелатонин. Изчезнаха и проблемите със заспиването.
„Приемането на хранителна добавка с екстракт от лимонова върбинка в продължение на 90 дни води до значително подобрение на качеството на съня в сравнение с плацебо. Подобренията бяха очевидни само след 45 дни прием на добавки. Нивата на мелатонин се повишават значително в експерименталната група. Необходими са обаче допълнителни проучвания с по-голяма извадка от участници и по-голяма продължителност на добавките, за да се потвърдят тези резултати“, заключават изследователите.