Всеки човек прекарва средно две седмици от живота си в целувки с любимия.
Още: Ако никой не влезе в дома ни на Игнажден – ето какво да направим
Още: Как да "накараме" кокошките да снасят повече яйца?
Всеизвестен факт е, че целуването подобрява настроението и помага за справяне със стреса. Но лошата новина е, че всяка целувка може да застраши здравето и дори живота ни.
В устата на всеки човек живеят милиони микроби. Най-опасни са тези в увредените участъци на лигавиците на бузите, езика и венците, както и тези при стоматологични заболявания.
Това са болестите, които се предават чрез целувка.
Херпесен вирус
Херпесният вирус, който външно се проявява под формата на мехурчета по устните, всъщност е изключително упорита инфекция. В тежки случаи херпесните рани засягат венците, пръстите на ръцете и дори гениталиите. Острият период на заболяването е от три до двадесет и един дни.
Още: Традиции за изписване на бебе
Още: Защо мравките не спят - научете причината?
При наличието на симптоми на заболяването е необходимо да отидете на лекар - последствията от самолечение или пренебрегването на лечението могат да завършат дори със смърт.
Фактор, който влошава хода на херпес симплекс, е ултравиолетовото лъчение. Отложете посещението на плажа или солариума, ако устните ви са засегнати от инфекцията.
Инфекциозна мононуклеоза
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Тя е известна още като „болест на целувката“. Нейното име издава начина, по който най-често се предава. Външните прояви на заболяването са свързани с треска, възпалени сливици и увеличени лимфни възли. Кръвният тест помага за потвърждаване на диагнозата. Острият стадий на заболяването продължава няколко седмици.
В първите дни то може да се обърка с ангина, тъй като симптомите са много сходни, но истинската причина за заболяването е вирусът на Епщайн-Бар.
Веднъж попаднал в кръвта, патогенът се разпространява по цялото тяло, засягайки вътрешните органи. И дори лечението да е навременно, вирусът остава в човешкото тяло завинаги. Всяко отслабване на имунната система провокира обостряне на това заболяване.
Инфекция с цитомегаловирус
Вирусът на това заболяване "живее" в слюнчените жлези. При силен имунитет той не застрашава човешкото здраве, но при леко неразположение веднага се активира.
Най-опасен цитомегаловирусът е за бременни жени, новородени и хора с имунен дефицит.
Още: Обелки от лук - ето за какво могат да се използват
Американски учени твърдят, че цитомегаловирусната инфекция засяга повече от четиридесет процента от световното население.
Признаците на инфекция са подобни на респираторни заболявания и мононуклеоза. С възрастта това заболяване може да започне да се проявява по-често.
Други неблагоприятни фактори, провокиращи появата му, включват травма, депресия и употребата на силни лекарства.
Според китайски учени това заболяване може да отключи дори атеросклерозата. Засегнатите от вируса клетки произвеждат протеин, който повишава кръвното налягане.
Чрез целувка може да се заразим и със стрептококи, които причиняват кариес, както и с бактерии, провокиращи язви, гастрит, менингит.
Важно: Статията е с информативен характер и предоставената в нея информация не може да замести консултацията с лекар!