Дизайнът на детската стая обикновено е обмислен до най-малкия детайл, тъй като здравето и благополучието на детето отчасти зависи от това. Тази стая трябва да бъде уютна и комфортна, светла (но не прекалено цветна или агресивна), удобна и безопасна.
Въпреки това много родители не вземат предвид няколко важни момента, когато планират това помещение.
Експертите в областта на дизайна и интериора изброяват най-важните грешки при проектирането на детска стая.
За какво да внимавате при проектиране на детска стая
1. Изискан декор
Арки с шарки, тавани на много нива, мазилка - всичко това крие ценно пространство и най-често не е интересно за детето.
Класическата детска стая има дискретен, лаконичен декор, избран по разумен начин според интересите на младия собственик: снимки, картини, блестящи стикери.
По-добре е, ако приоритетът е декорацията на стените и простото боядисване върху мебели, което не заема свободно място от по-важните неща.
Изненадайте гостите: 6 необичайни, но стилни трика в домашния интериор
2. Претрупване с мебели
Родителите искат да дадат на детето всичко наведнъж. Но безсистемното струпване на мебели, играчки, уреди за упражнения и т.н. води до хаос и вечно безредие, в което е трудно да се намери нещо и да се съсредоточи върху едно конкретно нещо. Да живееш и учиш в такава стая е неудобно и неприятно.
В препълнената стая няма място за детски игри и физически упражнения, няма достатъчно място за приятелите на детето. Накрая се натрупва прах върху мебелите и няма как да се диша в претрупана стая.
3. Пъстра цветова схема
Цветовата схема на всяка стая трябва да бъде хармонична. За една стая се използват не повече от 3-4 нюанса, докато всеки предишен плавно се влива в следващия. Според мнозина детската стая е стая, пълна с всички нюанси на дъгата.
Всъщност обаче много ярки, несъвместими цветове уморяват очите и влияят зле на нервната система: пречат на заспиването, дразнят и предизвикват безпокойство.
4. Позиция на леглото
Неуспешното поставяне на бебешко легло заплашва с нарушение на съня, кошмари и дори сериозни заболявания. Мястото за нощна почивка не трябва да се намира на прозореца или вратата. Първото положение заплашва с течения, безпокойство и безсъние заради шум през нощта и твърде ранно събуждане сутрин.
Последното е не само неудобно заради факта, че спящият ще бъде обезпокоен от шум от други стаи, но и неудобно, тъй като на входа човек се чувства беззащитен и интуитивно се страхува да заспи. По-добре е да поставите леглото до далечната стена, срещу вратата.
5. Затъмняващи завеси
Особено този елемент на декора не се препоръчва за спалнята на малки деца и деца в предучилищна възраст. Върху плътен, тежък плат прахът се събира по-бързо, което прави стаята неподредена и неприветлива. Но най-голямата опасност се крие в игрите с такива завеси.
Малкото дете може лесно да се оплете в плътната тъкан, падаща на пода. Последиците от това са увреждане на ръката, крака или дори задушаване. Най-добрият избор за детски прозорци са тъмните, но леки завеси от лен или памук.