Редовното къпане е в основата на поддържането на нашата лична хигиена. Ако в миналото, поради по-тежките условия на живот и недоимъкът, хората са се къпели по-рядко, то днес е прието да си вземаме душ поне веднъж на ден. Това е начин да поддържаме тялото си чисто и да елиминираме неприятните миризми, които се появяват след тежък физически труд, спорт или поради други особености.
Още: Как да разберете дали детето ви е "кристално" - каква е характеристиката и мисията им
Още: Психолог: Защо се самосаботираме - скрит страх от собствения ни успех
И макар да се смята, че честото къпане е проява на добра хигиена, учените алармират, че понякога то може да ни навреди. Ето как организмът ни алармира, че сме започнали да се престараваме и е време да намалим къпанията или поне да направим престоя в банята по-кратък.
Суха, лющеща се и напукана кожа
Забелязвате ли, че напоследък кожата ви е станала по-суха, лющи се много и се напуква? В допълнение към това след къпане кожата ви е зачервена, раздразнена, сърбяща. Изпитвате ли все по-сериозен дискомфорт при контакт със синтетични материи? Всичко това може да се дължи на алергия, честа употреба на агресивни миещи средства, както и на твърде често къпане. Работата е там, че хлорираната вода и сапунът отмиват естествените масла на кожата ни, които действат като щит, и след това тя става уязвима към химикалите и парабените.
Още: 12 важни урока, които научавате, когато някой ви разочарова
Още: Учителят Дънов: Когато дойде котка у един дом, този дом прогресира
Проблеми със скалпа
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Стихотворение на деня, 20 февруари, от Елисавета Багряна
Още: Църковен календар за март 2025: Кога започват Великденските пости и кога е Благовещение
Миенето на косата е най-добрият начин да поддържаме кожата на главата чиста, а гривата си – красива. Твърде честото миене на косата, от своя страна, може да доведе до бързото омазняване на скалпа или пък до сърбяща и лющеща се кожа. Ето защо дерматолозите не препоръчват да мием косата си всеки ден. Обикновено 2-3 пъти в седмицата е достатъчно, като броят на измиванията може да варира при хората с различен тип коса.
Изтощена коса
Прекалено честото вземане на душ може да рефлектира не само върху кожата на главата, но и върху самата коса, отново заради отмиване на естествените масла. В резултат на това косъмът губи блясъка си, става по-крехък, къса се лесно и присъщата му виталност изчезва. Косата започва да се заплита по-често и ви се струва, че окапват цели кичури при къпане или при сресване. Неприятното явление се дължи не само на честото къпане с хлорирана вода, но и заради всички химикали в шампоаните и балсамите.
Още: Лунен календар за март 2025: Кога е най-добре да подстрижете и да боядисате косата си
Още: 20 февруари - какъв църковен празник е, какво трябва и не трябва да се прави
Поява на гъбички
Може би звучи парадоксално, че честото къпане понякога може да доведе и до обостряне на вече съществуващи гъбични инфекции или поява на нови. Причината, не е само продължителното киснене във водата, но и лошото попиване на водата от кожата след баня. Когато водата се задържа често и продължително между гънките на тялото това може да причини именно поява на гъбички.