Случвало ли ви се е да срещнете това симпатично бодливо животинче в градината си? Ако да, ето какво трябва да направите.
Проверете дали има нужда от помощ.
Таралежите са нощни животни. Ако ги срещнете през нощта, най-вероятно се чувстват добре. Но ако видите таралеж да се разхожда в двора ви през деня, може би има проблем. Изглежда ли унил и летаргичен? Около него има ли мухи? Клатушка ли се, докато върви? Ако е така, най-вероятно има нужда от вашата помощ.
Поставете го бавно във висока кутия. Ако искате да го затоплите, увийте бутилка с гореща вода в хавлия и поставете таралежа отгоре, като внимателно го завиете с друга хавлия. Уверете се, че има достатъчно място да слезе от бутилката.
Свържете се със спасителен център за животни.
Ако таралежът е ранен и не може да му помогнете, потърсете помощ.
Нахранете го.
Ако таралежът ви идва но гости всяка вечер, може би е добре да го почерпите. Той не обича храна с аромат на риба, както и хляб. И двете храни вредят на стомаха, затова внимавайте с какво го храните. Ако много искате да го задържите в градината си, купете специални бисквити за таралежи от зоомагазин.
Дайте му вода.
Много е важно да дадете на таралежа вода. Поставете купа с прясна вода и я оставете в градината. И помнете - избягвайте да му давате прясно мляко.
За да вкусни доматите - направете това с разсада още днес
Пазете храната от други животни.
Ако имате домашен любимец, сигурно ще се опитва да краде храната и водата на таралежа. Може да му поставяте водата и храната в кутия с врата, в която само той може да влиза.
Създайте му пътека за движение
Таралежът пътува над километър в търсене на храна всяка нощ. Градината ви едва ли ще му е достатъчна. Затова направете малка дупка в дъното на оградата. Предупредете съседите да направят същото и да не му вредят.
Избягвайте пелети за охлюви, пестициди и инсектициди.
Таралежите се хранят с охлюви, гъсеници и други градински насекоми. Затова се въздържайте от използване на пелети за охлюви, вредни химически вещества, за да ги предпазите.
Пазете се от бодлите!
Възможно е да се сприятелите с новия си гостенин. Той е толкова сладък, че ви се иска да го пипнете. Внимавайте, бодлите му са много остри и могат да ви наранят. Освен това тези бодливи бозайници не обичат да бъдат обезпокоявани. Използвайте градински ръкавици, когато се грижите за него.
Направете двора си гостоприемен за новия приятел.
Оставете малко ъгълче в градината си, в което не косите тревата или просто натрупайте листа или дънери край тях. Създайте горско кътче, което ще го привлече.
Внимавайте с градинските инструменти.
Много внимавайте с градинските инструменти, особено електрическите. Таралежите са много малки и може да се скрият в тревата, без да ги видите.
Покривайте дупките в двора.
Ако таралежът падне в някой дупка, трудно ще излезе оттам. Ако имате подобни дупки, покривайте ги.
Уверете се, че кучето ви няма да го нарани.
Кучето няма да убие таралежа, но може да го преследва и дразни. Затова го следете.
Скитат ли през късна есен или ранна зима?
Таралежите хибернират. Ако ги срещате в двора си през късна есен или ранна зима, може би нямат достатъчно мазнина в тялото, за да оцелеят по време на хибернация. Трябва да тежи поне 600 г. За да го претеглите, сложете си градинарски ръкавици и внимателно го поставете на кантар. Ако е под това тегло, давайте му достатъчно храна и вода за 2-3 дни и го претеглете отново. Ако е под 500 г, трябва да прекара зимата на закрито. Свържете се със спасителен център за животни за съдействието. Ако е с приемливо тегло /над 600 г/ може да изкара зивата с вас на закрито. Трябва да поддържате постоянна температура от 18 ºC и да му давате около 100 г кучешка или котешка храна.