Все по-често се говори за вредите от солта и нуждата от нейното ограничение, дори пълно елиминиране от храната. Затова ограничаването на солта е един от елементите на здравословната диета.
Домашно приготвената храна лесно може да се контролира по отношение на солта, която се слага в нея. Не така стои обаче въпросът с готовите хранителни продукти. С тях човек приема почти ¾ от консумацията на сол, а това е много сериозно количество, променящо същността на храненето.
Солта, вложена в готовата храна се нарича скрита, защото не знаем нейното количество. Тя е сериозно предизвикателство пред здравето ни, защото на тези надвишени дози се дължат много от сърдечните заболявания, онкологични проблеми, в голяма степен нивата на холестерол в кръвта, високото кръвно и други често срещани болести.
Учен: Солта е наркотик, водещ до хипертония
Къде се намират тайните източници на сол в надвишени дози?
- Извара - този нискокалоричен продукт се препоръчва през сиренето на страдащи от редица стомашни заболявания, но всъщност в него има неочаквано много скрита сол. Тя е попаднала там като подобрител на вкуса.
- Овесени ядки - тази много популярна закуска е сочена като здравословна и подходяща при високо кръвно и кръвна захар над нормата. Препоръчва се и на хора, които пазят диета за отслабване. Натрият обаче в тях е много, ползва се като консервант.
- Напитки при спорт - обогатени са с протеини и соли, от които тялото се нуждае, защото при активния спорт се губят соли с потенето. Те обаче стават свръх количество, ако не се отчетат правилно загубите на тялото по време на интензивна тренировка.
- Вегетариански храни - обикновено тези храни са етикет за здравословно хранене. Има обаче и при тях твърде много скрити източници на сол, такива са например с панирани зеленчуци, обезсолено сирене или млечен продукт. В тях натрий присъства като подобрител или за овкусяване.
Ето колко сол се слага на 1 кг кайма, за да направите най-сочните и вкусни кюфтета
- Бисквити и сладкиши - обикновено тези храни свързваме веднага със сладко, тоест захар. На практика обаче в бисквити, вафли и други сладкиши има доста сол, която е овкусител и подобрител.
- Колбаси, чипсове, ядки - те са сред най-очебийните носители на сол, но към тази група са сосовете, сухарите, кетчупът, пиците и други.
Нужно е пояснение - натрий и сол не е едно и също. Грам натрий е повече от грам сол. Затова при консумацията на продукти, закупени от търговската мрежа с означение на съдържание на натрий, този факт трябва да се отчете. Осъзнаването на необходимостта постоянно да се налага самоконтрол при употреба на храни и най-доброто, което човек може да направи за здравето си.