Кръвен анализ на доброволци по време на гледане на филми на ужасите потвърдил, че страхът наистина повишава концентрацията на вещества в организма, които карат кръвта да се свива, става ясно от статия, публикувана в сп. BMJ.
От Средновековието в английския език има цяла редица изрази, свидетелстващи, че жителите на Англия от онова време са смятали, че кръвта или замръзва, охлаждайки се до ниски температури, или се свива при силни пристъпи на страх. Сходни фрази и думи има и във френския, холандския и немския език.
Фриц Розендал от университета на Лайден (Нидерландия) и колегите му решили да проверят имат ли тези изрази реална биологична предпоставка, за което събрали група от две дузини доброволци, съгласни да гледат филм на ужасите по време на даването на кръв за анализ.
Половината от участниците в експеримента, въпреки обещанията на учените, била принудена да гледа не филм на ужасите, а документален филм за производството на шампанско във Франция. След гледането на всеки от филмите доброволците попълнили анкета, в която трябвало да опишат колко са били уплашени.
Както показали анализите, страхът и ужасът наистина "вледеняват" кръвта – гледането на филма на ужасите значително повишило нивото на т.нар. фактор на съсирване VIII в кръвта на около половината доброволци – един от ключовите белтъци, отговарящи за зарастването на раните и формирането на съсиреци в съдовете.
Противоположно на това документалното кино не предизвикало аналогична реакция при същите участници в експеримента – в този случай концентрацията на фактор VIII спадала почти при 90% от участниците.
Това говори, че този биологичен феномен е свързан със страха, а не просто с гледането на видео, което принципно потвърждава подозренията на средновековните жители на Европа.