Високото кръвно налягане оказва неблагоприятно въздействие върху кръвоносните съдове и вътрешните органи, което може да доведе до сериозни последици. Много изследователи са стигнали до заключението, че редовните упражнения могат да намалят риска от хипертония.
В едно проучване, публикувано на уебсайта на Националната медицинска библиотека на САЩ, експертите изследвали ефекта от изометричните (статични) тренировки за хват върху кръвното налягане в покой при здрави хора.
В проучването са участвали 30 души на възраст от 20 до 40 години. За тренировка е използван специален ръчен тренажор - пружинен динамометър с ръкохватка.
Субектът бил помолен да държи динамометъра в доминиращата ръка, така че да може да хване напълно симулатора. Дръжката на динамометъра се компресира с максимално усилие за кратко време в рамките на 4-5 секунди. Извършени са общо три опита с почивка от 10 секунди.
Средната стойност на тези три показания била приета като максимално изометрично напрежение. След това участникът в проучването бил помолен да се захване при 30% от максималното изометрично напрежение за не повече от три минути. Действието се извършва пет пъти с паузи от пет минути след всяка контракция. Този протокол за упражнения се повтаря три пъти седмично в продължение на 10 седмици. Кръвното налягане на участниците се измерва преди и след тренировка.
След края на проучването те са имали значително понижение както на систолното, така и на диастолното кръвно налягане. „Тренировката с изометричен хват може да бъде прост, ефективен, евтин и нелекарствен метод за понижаване на кръвното налягане“, заключават авторите на изследването.
Съществуват и други упражнения, с които можете да намалите кръвното налягане. Различните видове упражнения и дейности влияят на тялото по различни начини, поради което лекарите препоръчват да се съсредоточите върху аеробните упражнения. В този случай ще бъде възможно да се намери правилният баланс между максимизиране на ефективността на сърцето и предотвратяване на прекомерен стрес върху него.
Здравословните и безопасни аеробни упражнения включват:
• ходене;
• джогинг;
• Колоездене;
• танцуване;
• градинарство;
• плуване;
• тенис.
Според официалните препоръки всеки възрастен "трябва да отделя 30 минути за физическа активност на ден, пет пъти седмично". Който и спорт да бъде избран, важно е да няма болка или дискомфорт. Освен това трябва да обърнете внимание на дишането. Ако по време на разговор има нужда от дълбоки и чести вдишвания, това означава, че интензивността на упражненията е твърде висока, темпото трябва да се намали.