Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

След Черни връх: Кой е вторият по височина връх във Витоша?

05 август 2024, 14:22 часа

Витоша
Планината Витоша се намира в Западна България, между Стара планина и Рило-Родопския масив. Тя е единствената куполообразна планина в България и основното й било се откроява добре от останалите планински масиви. То върви по върховете Черни връх, Резньовете, Скопарник и Острица. Витоша има почти кръгла форма с диаметър 20-25 км с площ от 278 кв.км и средна надморска височина от 1500 м. Витоша е първият парк в България и на Балканския полуостров, обявен през 1934 г.

Витошка дузина
В планината Витоша има общо 12 върха с височина над 2000 м, известни като “Витошка дузина”.Ето кои са те:

1. Черни връх 2290 м
2. Голям Резен 2277 м
3. Скопарник 2226 м
4. Безименен/Карачаир 2208 м
5. Купена 2196 м
6. Малък Резен 2182 м
7. Ярловски купен 2173 м
8. Сиврикая 2113 м
9. Самара 2108 м
10. Лъвчето 2052 м
11. Селимица 2041 м
12. Сива грамада 2003 м

Витоша или Родопи - коя планина е по-висока?

Голям Резен
Голям Резен е вторият по височина връх на Витоша, който се издига на по-малко от километър източно от Черни връх. Източните му склонове са скалисти и стръмни и са обект на интерес за любителите на скалното катерене. Разположен е близо до съседния връх Малък Резен  (заедно са известни по името Резньовете).

Голям Резен е част от вододела между Черно море и Средиземно море. Северните и източните склонове се отводняват в река Искър, която се влива в Дунав и в Черно море. Югозападните и южните склонове се оттичат в река Матница, приток на Струма, която се влива в Еегейско море.

На върха има радарна станция за управление на въздушния трафик и за военни цели. Под Голям Резен се простира биосферен резерват “Бистришко бранище”.

Като се гледат от София, Резньовете изпъкват най-рязко със силно наклонената си източна стена, а зад тях, в дълбочината Черни връх се вижда като тяхно продължение, макар да е по-висок от тях. Резньовете не са върхове в тесния смисъл на думата. Представляват две самостоятелни върхови очертания на едно плато, дълго от север на юг около 1 км и широко около 400-500 м с най-висока южна точке връх Голям Резен - 2277 м.  Най-северната точка представлява скалист купол над хижа “Аелок” - връх Малък Резен - 2182 м. Скалният състав на Резньовете е беден на слюда пироксенов сиенит.

Обект за скално катерене представлява източната страна на Голям Резен. Стената е висока 200-250 м и се издига над започващата от Меча поляна терасовидна местност Полиците. Чрез два коридора - южен и северен - стената се разделя на 3 части - Ляв Резен, Среден Резен и Десен Резен. 

Старите имена на Витоша и легендата за планината

Как се стига до връх Голям Резен?

Най-удобният маршрут до Голям Резен е от хижа “Алеко”, 1810 м надморска височина. До хижата се стига с автомобил, с лифт “Симеоново” или с автобус. От хижата се тръгва по пътеката за хижа “Купена”, която води до Меча поляна с красив изглед към долината на Стара река и селата Бистрица и Симеоново. Продължава се по пътеката и се стига терасовидната местност Полиците, където има тебала с карта на биосферен резерват “Бистришко бранище”.
Нагоре се открива гледка към трите ребра на Резньовете, до които се стига за около 10-15 минути.

Първото изкачване на Резньовете

През 1924 и 1925 г. Александър Белковски прави първи опити за изкачване стената на Резньовете. Успешното изкачване става едва през май 1932 г. Александър Белковски и Живко Краев извършват първото изкачване на североизточния ръб за 3 часа. 

Милена Зънзова
Милена Зънзова Отговорен редактор
Новините днес