Зараждането на алпинизма като спорт, хоби, емоция и начин да предизвикаш и преодолееш сам себе си, покорявайки върхове, ни връща около 230 години назад във времето. През 1857 година в Лондон е учреден и първият алпийски клуб. В България алпинизмът се заражда доста по-късно, но по думите на Сандю Бешев, зает с изследването на историята на родния алпинизъм, той не отстъпва от световния, макар да е значително по-млад.
Внушителните 44 върхове, разпръснати из целия свят, носят български имена, защото за първи път са изкачени и покорени от българи, алпинистите ни са записали и успехи, свързани с покоряване на едни от най-високите върхове в света.
Това е впечатляващо постижение за малка страна, каквато е България, повод за гордост и повод за размисъл над големите възможности на страната ни в този спорт, силата на българския дух, безстрашието и издръжливостта на родните алпинисти. А знаете ли кой е най-трудният връх за изкачване в България и първенец на родна планина ли е той?
Най-трудният връх за изкачване в България
Най-високите върхове у нас ли са най-трудни за преодоляване? Всъщност не. Не е задължително височината на върха да е предпоставка за трудно изкачване, както и не е задължително сред първенците на родните планини да е най-трудният връх за изкачване в България. Срещаме ви с два от най-трудните за изкачване върхове у нас, като нито един от тях не е първенец.
1. Мальовица
Върхът е едва на 27-мо място по височина сред върховете в България, но е сред най-трудните за преодоляване. Северната отвесна стена на високия 2729 метра връх в Рила е символ на българския алпинизъм. Мальовица заема челно място в класацията „Най-трудният връх за изкачване в България“ именно заради отвесните си склонове с внушителна височина, които многократно са оставали недостъпи дори за опитни алпинисти от Европа.
Топ 20 на най-високите върхове в България
През 1937 година техните опити за покоряване на върха през отвесната северна стена завършили безуспешно на височина от само 60 метра от началото ѝ. Самият Раймонд Лайнингер – ненадминат в алпинизма – обявява покоряването на върха по северния склон за невъзможно. Само дни по-късо българските дух, сила на характера и стремеж към непостижимото доказват, че няма невъзможни за покоряване върхове, а само алпинисти, които се отказват или не могат да ги покорят.
Коста Саваджиев и Георги Стоименов – родни алпинисти – покоряват върха, изкачвайки го два дни и една нощ – постижение, което остава в историята и прави Мальовица не просто най-трудният връх за изкачване в България, но и символ на алпинизма у нас.
Дори да нямате опит в алпинизма и смелост да покорявате върхове, допирът до връх Мальовица, макар да е само от подножието му, ще се запечата завинаги в съзнанието ви. Красота, която трудно се описва с думи, живописни картини от майката природа, създадени за съпреживяване, приказни езера, прекрасна хижа и места за настаняване в курорта Мальовица и отлични условия за зимни спортове са само част от предимствата на това място, заради които си заслужава да се отправите натам, дори да нямате намерение да изкачвате един от най-трудните за преодоляване върхове в България.
Топ 5 на лесните върхове за изкачване – дори и през зимата
2. Бански суходол
Върхът е сред първенците на Пирин – третият по височина в планината с 2884 метра надморска височина, но не тя го прави толкова труден за преодоляване. И Бански суходол, подобно на Мальовица, е труден за изкачване заради отвесните склонове със страховита височина от стотици метри. Североизточният склон е мраморна 300-метрова стена, която буди страхопочитание дори у опитните алпинисти. Целогодишни снежници правят покоряването на върха още по-трудно и му позволяват да заеме едно от челните места в класацията ни „Най-трудният връх за изкачване в България“.
Близо до Бански суходол е връх Кутело – вторият по височина връх в Пирин, превъзхождан от първенеца Вихрен с едва 6 метра. Кутело и Бански суходол са свързани със седловина, носеща името Кончето – тесен карстов ръб, достигащ на места до 50 см., преодоляван чрез яхването му като на кон, за да се намали опасността от политане в пропастта. Начинът на преодоляване на Кончето дава и наименованието на това предизвикателство за смелостта и равновесието на безстрашните туристи и алпинисти, осмелили се да преминат от там и прави седловината по-трудна за преодоляване от първенеца на Пирин връх Кутело.
Любопитен вероятно ще ви се стори фактът, че най-високият връх в България – Мусала, извисяващ гръд в Рила на 2925 метра височина, далеч не е най-трудният за покоряване. Повечето туристи го определят като лесен за изкачване и дават оценка на трудността 1 или 2 от максимални възможни 5. Факт, който потвърждава теорията ни, че не височината определя кой е най-трудният връх за изкачване в България, а съвкупността от редица други фактори.