Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Ще познаете ли кой е измислил киселото мляко?

27 октомври 2022, 19:00 часа

България се смята за родното място на киселото мляко. Въпреки това този ферментирал млечен продукт се разпространява по света до голяма степен благодарение на компании, които произвеждат кисело мляко от цели сто години.

Млечните продукти се появяват благодарение на номадските народи преди няколко хиляди години. Скитите и родствените им народи носели мляко в кожи на гърба на конете. През деня то се затопляло от жегата, а през нощта се охлаждало, а бактериите попадали в спуканите кожи от въздуха и животинските косми. Постоянното разклащане засилвало ефекта на ферментацията и постепенно млякото се превръщало в гъста напитка с кисел вкус - далечен роднина на киселото мляко. Можело да се съхранява дълго време - това било особено важно за номадските народи, които нямали възможност редовно да обновяват запасите от храна и напитки.

Как да си направим кисело мляко

По-късно траките обръщат внимание на дългия срок на годност на ферментиралия млечен продукт – те започнали умишлено да стартират процеса на ферментация, така че млякото да остане годно за консумация по-дълго. Древните българи за първи път са направили напитка от конско мляко - кумис. По-късно се заселват на Балканския полуостров, сдобиват се с овце и започват да правят кисело мляко от овче мляко.

Откриване на млечнокисели бактерии

Киселото мляко в обичайната си форма се появява едва в началото на 20 век. През 1905 г. българският учен Стамен Григоров изследва подробно състава и микрофлората на българското кисело мляко – същото, което древните българи са правили от овче мляко – и открива в него няколко млечнокисели бактерии. През 1907 г. те получават имената Lactobacillus bulgaricus и Streptococcus thermophilus.

5 ПОЛЗИ да ядем редовно кисело мляко

Откритието привлича вниманието на руския учен Иля Мечников, който по това време развива своята теория за причините за стареенето и дълголетието. Биологът бил сигурен, че чревната флора има силно влияние върху здравословното състояние - той вярвал, че в нормално състояние човек може да разчита на дълъг и щастлив живот. Мечников стига до извода, че най-много столетници живеят в България и обяснява това с факта, че българите често ядат кисело мляко.

Именно Мечников става един от популяризаторите на киселото мляко. Продуктът се продавал в аптеките като лек, наречен ягурт, и се препоръчвал особено за деца и възрастни хора. Съвременните учени, разбира се, не смятат киселото мляко за лекарство. Приносът на Мечников в разпространението на киселото мляко обаче е трудно да се подценява.

Завладяване в Европа

Киселото мляко дължи популярността си в Европа на фирми, които произвеждат кисело мляко още през 1919 г. в Барселона от фармацевта Исак Карасо. По това време голяма част от децата страдали от дисбактериоза и чревни инфекции. Карасо вижда това и, впечатлен от изследванията на Мечников, поръчва щамове млечнокисели бактерии от Института Пастьор - Bacillus bulgaris и Streptococcus thermophilus. Така започва собствено производство на кисели млека по балканска рецепта.

Румяна Иванова
Румяна Иванова Отговорен редактор
Новините днес