Динята е любимо лакомство за мнозина през летния сезон и има защо: съдържа много полезни вещества. Въпреки споровете за класификацията, този вкусен продукт остава неизменен гост на лятната маса.
Ползите от динята
Съдържа минимални калории - само 37 kcal на 100 грама пулпа. Съдържа и до 13% захароза, глюкоза и фруктоза, които лесно се приемат от организма. Ето защо тя е подходяща за източник на лесноусвоима захар.
Богата е на витамини от група В, включително тиамин, рибофлавин, пиридоксин и фолиева киселина, съдържа витамин Е, желязо, калий, фосфор и калций.
Витамин А в състава подобрява синтеза на колаген, подпомага растежа на косата и я прави овлажнена, предотвратявайки чупливостта.
Благодарение на високото количество магнезий, тя има добро въздействие върху сърдечно-съдовата система, подпомага премахването на стреса и подобрява усвояването на други витамини. Използването на сезонни деликатеси подобрява настроението и общия емоционален фон, спомага за успокояване на нервната система.
Антиоксидантите и аскорбиновата киселина, съдържащи се в пулпата, предпазват тялото от действието на свободните радикали и снижава опасността от появата на рак.
Високото съдържание на ликопен има и антиоксиданти, процесите на стареене се забавят значително, действа противовъзпалително и намалява риска от сърдечни заболявания.
Цитрулинът в състава намалява лошия холестерол и повдига настроението, а също така помага за премахване на млечната киселина от мускулите след тренировка.
От полезните свойства е и изчистващият ефект. Динята е диуретик, тя помага за елиминирането на токсините от черния дроб и бъбреците.
Високото съдържание на фибри и пектин подпомага дейността червата и прочистването на организма.
Вреда от диня
Но има и противопоказания за употребата на този плод. Има много захар. За сто грама пулпа - 1-2 чаени лъжички. Употребата ѝ води до повишава кръвната захар, в резултат на което се увеличава натоварването на бъбреците - те трябва да премахнат излишната захар, за да не навредят на сърцето и кръвоносните съдове. Това води до изхвърляне на течности от тялото и може да доведе до дехидратация.
Хората с диабет или преддиабет трябва да внимават да не се увличат по този вкусен плод поради повишаване на кръвната захар. Също така не се препоръчва да го ядете в големи количества за хора с бъбречна недостатъчност, с камъни в бъбреците, с проблеми на пикочно-половата система, тъй като яденето на големи количества увеличава натоварването на бъбреците.
Ако плодът е отгледан в изкуствени условия, той може да съдържа торове, които влизат в тялото с пулпата и се превръщат в нитрити , което увеличава риска от рак.
По-добре е да купувате дини, когато им е сезона, не по-рано от края на август, и да ги консумирате умерено. Препоръчителното количество пулп за възрастен е не повече от 250 грама на ден.
Източник: WebMD