Мухълът е различен, а някои разновидности са напълно безопасни за хората. Ето кои развалени продукти трябва да изхвърлите и кои да запазите.
1. Твърдо сирене
Технологията за производство на твърди сортове не включва използването на благородна плесен. Но все пак може да се появи на повърхността на сиренето. Гъбичките не проникват поради твърдата текстура на продукта. Преди употреба трябва да отрежете повредената зона. Опитайте се да не докосвате мухъла с ножа.
2. Сурово месо и салам
Бялото покритие върху сушените месни продукти не е признак на разваляне. Има дори специални видове колбаси, които са покрити с плесен, за да придадат изискан вкус и аромат. Освен това колониите от плесени предпазват от изсушаване и други видове увреждане. Малките солни кристали често се бъркат с гъбички, които се отделят заедно с влагата върху опаковката. Можете да премахнете плаката с кърпа, напоена с растително масло. Ако наденицата е станала зеленикава, лепкава, тогава са се появили патогенни бактерии. Почистването е безполезно.
5 старинни начина за запазване на хранителни продукти
3. Меко синьо сирене
Съвсем спокойно яжте деликатеси, в които умишлено присъстват гъбички. Сортовете бри и камамбер узряват под бяла плесен, а синьото в сиренето Рокфор се вкарва вътре, за да се получи уникален вкус. При производството се използва родът пеницил (penicillium roqueforti и penicillium camemberti). Но когато се появят "диви" плесени, сиренето трябва да се изхвърли.
4. Твърди плодове и зеленчуци
Чушки, зеле, моркови и други градински дарове с твърда обвивка могат да бъдат запазени. По аналогия с твърдите сирена гъбичките не проникват вътре, което означава, че не развалят пулпата. Отрежете заразените зони с остър нож на 2-3 сантиметра. Всяко омекване на плодовете показва наличието на бактерии или мухъл. Термичната обработка няма да помогне, тъй като токсините от плесени могат да издържат на високи температури.
Какви храни с мухъл не трябва да се ядат?
Най-често човек се сблъсква с патогенна флора. Основната опасност е, че гъбата има канцерогенен ефект, натрупвайки се в човешкото тяло. Ако се появи, трябва да изхвърлите цялата храна. Най-вероятно спорите са се настанили по цялата повърхност, засега невидими за човешкото око.
7 начина за правилно съхранение на храната
Не можете да ядете:
● Хляб - порестата структура на такива продукти позволява на патогените да проникнат дълбоко вътре.
● Кисело мляко - гъбичките са опасни за всички млечни продукти, те могат да причинят тежко отравяне.
● Конфитюр - цялото съдържание на буркана е заразено, а не само видимата част.
● Меки плодове, зеленчуци - в домати, ягоди и други подобни продукти спорите моментално проникват отвъд кората.
● Остатъци от храна - изхвърлете без съжаление, ще ви излезе по-скъпо.
● Белените ядки, сушените плодове обикновено се продават на тегло или в непропускливи торби, където попадат мръсотия и спори.
● Не е достатъчно просто да изхвърлите развалените продукти, трябва добре да изплакнете и изсушите мястото за съхранение. В противен случай спорите ще попаднат върху друга храна.