Достъпът до градината, животът близо до парк или около селска местност удължава живота на хората средно с 12 процента.
До този извод са стигнали учени от Харвардския университет, които няколко години изследвали здравето на повече от 108 000 жени, съобщава Daily Mail.
Обитателите на градските джунгли имат по-високо ниво на смъртност, по-конкретно от рак и от заболявания на дихателните пътища. Хората, които прекарват по-голяма част от живота си извън града, умират от същите причини с 13 и 34 процента по-рядко.
Допълнителни фактори, снижаващи нивото на смъртност сред хората, живеещи на село, се явява възможността за водене на активен начин на живот и отсъствието на шумно замърсяване.
Зелените зони също избавят от депресия и повишават психическото самочувствие за сметка на по-голямата изолация и по-малкото контакти с други хора.
Никой не се съмнява в това, че животът на чист въздух се отразява благотворно на човека, но учените били удивени доколко силна е зависимостта между тези фактори.
"Още повече се учудихме, когато открихме, че голяма част от преимуществата от високата степен на зеленина е свързана с подобряване на психическото здраве – отбелязва Питър Джеймс, един от авторите на изследването. – Ние знаем, че посаждането на растителност може да помогне на околната среда за снижаване на натиска от вредното въздействие на отпадните води, улавянето на въглеродния диоксид и смекчаването на последствията от измененията на климата.
Но получените от нас резултати ясно показват на специалистите по планиране на градовете, ландшафтните архитекти и политици, че създаването на по-здравословни за живот места са наистина изгодни."
Резултатите от изследването са публикувани в сп. Environmental Health Perspectives.