Спомняте ли си детството, когато баба ви идваше при вас с мед и сироп от прополис, щом започвахте да кашляте сякаш „от нищо“? Да, заедно с ниските температури започват да се появяват симптоми на респираторни заболявания. Настинките, придружени с хрема, болки в гърлото и кашлица, са сред най-честите симптоми на заболявания, появяващи се по това време на годината. За тези, които търсят природни ресурси за облекчаване и ограничаване на подобни симптоми, може да е достатъчно едно традиционно и ефективно решение: лъжица мед или прополис.
Още: Как да разберете дали детето ви е "кристално" - каква е характеристиката и мисията им
Още: Психолог: Защо се самосаботираме - скрит страх от собствения ни успех
Ето какво съветва д-р Татяна Занин.
Известно е, че медът има антимикробно и антибиотично действие, способен е да предотврати развитието на микроорганизми. Прополисът също е ефективен, с антивирусно, аналгетично и противогъбично действие. И двата продукта облекчават симптомите на болки в гърлото и респираторни проблеми - но не се заблуждавайте: те в никакъв случай не лекуват подобни заболявания!
Друга полза от меда е приносът му за чревния тракт, понеже стимулира растежа на така наречените „добри бактерии“, които естествено обитават червата и спомагат за поддържане на здрава и нормална чревна флора.
Още: 12 важни урока, които научавате, когато някой ви разочарова
Още: Учителят Дънов: Когато дойде котка у един дом, този дом прогресира
Но веднага някой ще възрази: медът е толкова сладък, следователно от него се напълнява!
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Стихотворение на деня, 20 февруари, от Елисавета Багряна
Още: Църковен календар за март 2025: Кога започват Великденските пости и кога е Благовещение
Лекар: Яденето на мед може да доведе до заболяване, за което едва ли предполагате
1. Напълнява ли се от мед?
Да, медът е калоричен и от него може да се напълнее, но само в един случай – когато прекалим. Естествено, прекомерното му консумиране може да причини наддаване на тегло – но така е и с много други хранителни продукти. Прекалената консумация на мед също може да повиши наличието на глюкоза в кръвта, повишавайки също и нивата на инсулин. Просто с никоя храна не бива в никакъв случай да се прекалява.
Още: Лунен календар за март 2025: Кога е най-добре да подстрижете и да боядисате косата си
Още: 20 февруари - какъв църковен празник е, какво трябва и не трябва да се прави
2. Какво количество мед се препоръчва дневно?
Дневната консумация на мед може да варира от една чаена лъжичка (10g) до една супена лъжица (25g). Важно е да се подчертае, че тази храна трябва да се приема като елемент от здравословно хранене.
3. Здравословна ли е захарта в меда?
Медът е по-здравословен от рафинираната захар. Докато медената захар има редица вещества, осигуряващи ползи за тялото, то рафинираната захар е само източник на калории.
1 лъжица мед преди лягане и резултатът ще ви изненада приятно
4. Какви са хранителните вещества, открити в меда и прополиса?
Медът съдържа солидно количество въглехидрати и следователно е чудесен в качеството си на бърз енергиен източник. При това в него има органични киселини, сред които една - глюконовата киселина, допринася за образуването на водороден прекис, мощен антибактериален агент. Мед, желязо, магнезий, калий, калций и фосфор също се срещат в меда. Прополисът вече съдържа и витамини от В-комплекса, витамин А и минерали като магнезий, желязо, алуминий, силиций, бром, цинк и титан.
5. Има ли ограничения за консумиране на мед?
Медът не бива да се консумира от деца под една година. Това е така, защото продуктът може да съдържа Clostridium Botulunum - бактерията, която причинява ботулизъм. Също медът не се препоръчва за хора с диабет, тъй като е с високо захарно съдържание и може да причини скокове на степента на кръвната захар в организма.
Внимание! Статията ви предлага само информация за общи познания, но не и медицински указания. По въпросите в нея винаги търсете медик-диетолог!