Училищните побойници е по-вероятно да вземат по-големи заплати като възрастни, сочи ново проучване, което преобръща общоприетото схващане, че те ще получат възмездие на по-късен етап в живота.
Проучване, публикувано през март на британския Институт за социални и икономически изследвания установява, че деца, които демонстрират определени видове проблемно поведение в училище, в това число гневни избухвания и дразнене или тормозене на съученици, получават по-високи доходи през 40-те си години.
Възрастни, които като деца са имали „поведенчески проблеми“ в училище също казват, че получават по-голямо удовлетворение от работата си.
ОЩЕ: Какво не могат да правят днешните деца?
Междувременно децата, които са изпитали затруднение с концентрация и със съдаването на отношения със своите съученици, впоследствие се представят по-слабо на пазара на труда и изпитват по-малко удовлетворение от работата и от живота си.
Неуспешното изпълнение на различни задачи и емоционалните проблеми като тревожност също са свързват с по-слаби резултати на пазара на труда.
Снимка: iStock
В проучването са използвани данни от изследване от 1970 г., за да бъде съпоставен широк набор от видове поведение и умения, посочени от учителите за деца на възраст 10 и 16 години, с образователните нива, доходите, работното време и професията до 46-годишна възраст.
Социалните и емоционални умения, идентифицирани при деца в училищна възраст, биха могли да помогнат за предсказване на различни аспекти от живота на по-късен етап, според проучването.
То взема предвид социално-икономически подробности като семеен доход, трудова заетост на родителите и образователен статус.
ОЩЕ: За да не тръгнат по техния път: Италия отнема децата на мафиоти
“Възможно е това, което често се определя като агресивно поведение, да е адаптивна реакция към една конкурента среда“, казват те.
„Вместо върху наказанието, може да се обърне повече внимание върху разбирането на причините за подобно поведение, а учителите може да бъдат обучавани да установяват стратегии, които помагат на децата да канализират тези тенденции по начини, които се вписват по-добре в класната стая“.