Развитието на човешката цивилизация върви по такъв начин, че храната ни става все по-разнообразна. Преди двеста години хората, дори и богатите, бяха принудени да ядат само това, което растеше в техния регион, а тогава нямаше устойчиви на замръзване сортове топлолюбиви растения. Днес имаме целогодишен достъп до разнообразни храни, които ни зареждат с витамини и подобряват настроението ни.
Храната обаче също може да причини вреда на човек, дори веднага - под формата на алергична реакция. Всяко тяло е индивидуално, така че всеки около вас яде определен продукт, но не можете вие да го ядете. В повечето случаи хранителните алергии поради силна реакция се откриват в ранна детска възраст и тогава нещастният страдащ от алергия трябва да откаже вкусен продукт, за да не провокира нездравословна реакция на собственото си тяло.
В някои случаи обаче е по-правилно да се говори за хранителна непоносимост - това е съвсем различно състояние, не толкова изразено, но все пак разрушително и също свързано с консумацията на определени храни.
Хранителни алергии и хранителни непоносимости: каква е разликата?
Двете състояния не трябва да се бъркат при никакви обстоятелства, така че нека ги разгледаме по-отблизо и поотделно.
1. Алергията е реакция на имунната система към дразнител (алерген), който тя счита за опасно за организма чуждо тяло. С други думи, протеинът от даден хранителен продукт се счита от тялото за вирус. Както знаете, при повечето заболявания се чувстваме зле не толкова от причинителя на заболяването, колкото от хипертрофираната реакция на имунната система към неговото присъствие. По същия начин изглежда ситуацията и при алергии. За съжаление е невъзможно да се излекуват алергиите, поради което основната задача на лекарите е да разберат какъв продукт е провокирал алергичната реакция и спешно да облекчат симптомите, които понякога придобиват плашещ мащаб.
Лекар: Това са храните, които предизвикват алергии
2. Хранителната непоносимост също е проблем за организма, но имунитетът няма нищо общо с това. За смилането на храната се използва набор от различни ензими, които могат да бъдат непълни от раждането или поради определени фактори. Тялото на човек, страдащ от хранителна непоносимост, напълно отказва да смила определена храна, прави го непълно или неправилно.
В резултат на това човек се разболява от яденето на този продукт и най-лесният начин е да го изключи завинаги от диетата. За хора, страдащи от хранителна непоносимост, те произвеждат специални продукти - например мляко без лактоза и зърнени продукти без глутен. Както при алергиите, няма лечение, което да елиминира напълно проблема, но можете да създадете правилната диета и да предложите ефективни методи за премахване на симптомите.
Въпреки че хранителните алергии винаги са очевидни, диагностицирането на хранителна непоносимост е малко по-трудно. Първо, реакцията няма да настъпи мигновено - ще мине известно време и човекът може просто да не види логическа връзка между симптомите и това, което е ял наскоро.
Второ, хранителната непоносимост може да се отнася до неочевидни компоненти на продуктите - глутенът не се ограничава до печива и тестени изделия. В последния случай пациентът осъзнава, че има проблем и дори разбира естеството му, но не е в състояние самостоятелно да определи кой продукт трябва да бъде изоставен.
Лекар: Храни за подобряване на нещата при алергия!
При хранителна алергия - как се определя правилната диета
Можеш да ядеш:
· Зърнени култури: ориз, елда, овесени ядки.
· Каша с половин и половина мляко.
· Зеленчуци: краставици (без кожата), картофи (варени, задушени), бяло зеле (варени, задушени), карфиол (варени, задушени), тиквички.
· Плодове: зелени ябълки, печени ябълки, круши.
· Плодове: касис (червено и бяло), цариградско грозде, диня
· Масло: масло, слънчогледово, зехтин.
· Млечни продукти: кефир, извара, кисело мляко, кисело мляко без консерванти.
· Месо: нетлъсто говеждо, пуешко, пилешко, заешко.
· Супи: зърнени, зеленчукови (с рециклиран зеленчуков бульон, вегетариански).
· Чай, ябълков компот.
· Неподсладен бял хляб, бисквити, диетичен хляб.
Препоръчително е да изключите от диетата:
· Прясно мляко.
· Хрян, репички, репички, домати, патладжани, копър, магданоз.
· Цитрусови плодове (портокали, лимони, грейпфрут, лайм и др.), пъпеш, ананас, червени ябълки, ягоди, горски ягоди.
· Оцет, горчица, майонеза, чесън, кетчуп и други подправки
· Риба и рибни продукти (прясна и осолена риба, рибни бульони, рибни консерви, хайвер, морски дарове и др.)
· Шоколад и шоколадови изделия, торти, пасти, сладкиши, захар, мед. Кафе, какао, квас, газирани и алкохолни напитки (! строго забранени),
· Ядки (лешници, бадеми, фъстъци и други).
· Пушени продукти, кисело зеле, гъби, яйца, месни бульони.
· Продукти, съдържащи консерванти и оцветители.
Всички продукти трябва да бъдат варени или задушени.
Много е важно да знаете, че при сенна хрема (сезонни алергии) е необходима и диета, тъй като има кръстосана алергия.
Алергологът ще избере необходимата терапия и индивидуална диета. Статията има само информативна цел и не е препоръка или заместител на консултацията със специалист.