Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Пресъхналите реки в България – богатството, което сме загубили

11 март 2022, 12:39 часа

Пресъхването на реките и езерата е огромен проблем в наше време. Някои малки рекички изчезват буквално пред очите ни. Има много причини за тази екологична катастрофа и последствията от нея могат да бъдат ужасяващи. Човечеството след известно време, ако нищо не се промени днес, може просто да остане без питейна вода. Така че защо реките пресъхват? В много отношения, за съжаление, зависи от човека, но не само...

Климатични условия

Всеки е чувал за глобалното затопляне. И всяка година все повече хора говорят за това. Поради световната индустриализация се наблюдава значително увеличение на обема на парниковите газове, отделяни в атмосферата. Повечето от тях се произвеждат чрез изгаряне на изкопаеми горива като газ, въглища или нефт.

Увеличаването на концентрацията на парниковите газове в атмосферата допринася за това, става трудно пропусклива за топлинната радиация на земята. Най-просто казано, над повърхността се образува един вид прозрачен филм, който не само не предава топлина, но я акумулира и частично дори я връща на повърхността на Земята.

Затоплянето е заподозряно в ускоряването на най-голямото течение на планетата

Като допълнение към парниковия ефект, друга причина, поради която реките пресъхват, е необичайната топлина, която става все по-активна всяка година. Средната годишна температура на въздуха се повишава всяка година. В същото време количеството на валежите намалява всяка година. Всичко това в комбинация води до значително и много бързо спадане на нивото на водата във водоемите.

Човешки фактор

Друг проблем, който е пагубен за малките реки, е човешката дейност. Заради жаждата за лесни пари реките често биват блокирани от язовири, за да се превърнат в място, където може да се добива пясък – пясъчник. В същото време естественият поток се спира, което е пряката причина за „затварянето“ на речните извори, което неизбежно ще се отрази на нивото на водата в реката по скорост.

Днес при отглеждането на селскостопански продукти се използват много голям брой мощни хербициди и различни инсектицидни отрови. И обработката се извършва многократно. Някои от тези вредни вещества по време на дъжд непременно попадат във водните обекти, оказвайки пагубен ефект.

ООН: Настоящото затопляне е най-лошото от 200 000 години насам

Индустриалните предприятия често се изграждат по бреговете им. Много от тези предприятия изхвърлят отпадъците от дейността си в реките, без да мислят за последствията. Доста често попадат и канализационните отпадни води. Не забравяйте за огромното количество боклук, който попада в малки и големи водоеми всяка година.

Изкуственото отводняване на блата и плитки резервоари с цел увеличаване на площта на обработваемата земя се среща днес доста често. Разстоянието, което според закона трябва да е между полето и реката, изобщо не се спазва. В същото време количеството на водата, използвана за селскостопански нужди, непрекъснато се увеличава.

Изсичането на горите

Друга причина, поради която реките пресъхват, е активното изсичане на горски насаждения в значителни количества. Тази човешка дейност играе значителна роля за намаляване на нивото на водата в реките и езерата.

Реките, които са пресъхнали в България, са:

  • Река Тополница край Пазарджик;
  • Състоянието на река Янтра също буди тревога;
  • В Северна България водата в реките Вит, Осъм и Росица бележи отток.
  • Провадийска река  - с 30 литра в секунда, а Луда Камчия с едва 6 литра в секунда. Река Факийска край село Зидарово е пресъхнала.
  • Суха река е пресъхнала.

Доста реки в България са пресъхнали, поради човешката дейност.

Румяна Иванова
Румяна Иванова Отговорен редактор
Новините днес