Подуването не само ви кара да се чувствате неудобно в кожата си, но и се отразява на цялостното ви здраве. Малко хора знаят, че постоянната умора и летаргия могат да се появят и заради метеоризъм. Каква е връзката?
Още: Какво представлява хлябът с квас?
Още: Обелки от лук - ето за какво могат да се използват
Газовете в стомаха са неприятно явление, но не е никак опасно. Да, наистина в някои случаи е достатъчно просто да промените диетата си. Може да се притеснявате, само когато подуването на корема не може да бъде излекувано без лекар.
Най- често този проблем се среща около празниците, когато хората преяждат и езнимите не могат да смогнат да обработят всичката храна.
Още: Защо усещаме къркорене на стомаха след ядене?
Храни, които най-често причиняват подуване на корема:
- бобови растения (грах, леща);
- соеви продукти;
- чесън;
- ябълки, праскови и грозде;
- храни с високо съдържание на фруктоза;
- продукти от брашно;
- газирани напитки;
- ядки;
- всички видове зеле;
- грешна комбинация от продукти.
Още: Защо хитрите домакини не хвърлят обелките от банани
Още: Защо не трябва да изхвърляте обелките от картофи
Още: Признаци на нездрави черва и какво да правим с тях
Кога трябва да посетите лекар
Ако често образувате газове и се случва от повечето храни, които консумирате, дори и те да не влизат в списъка по-горе. Тогава трябва да обърнете внимание на здравето си.
Още: До какви сериозни проблеми може да доведе нелекуваният кариес?
Още: Какво не се подарява на Коледа
Дори ако подуването е безболезнено, няма къркорене или отделяне на газове, трябва да обърнете внимание на здравето на стомашно-чревния си тракт и да промените диетата си.
Още: Болка в горната част на корема след хранене - какво може да значи това
Често подуване на корема: причини
- дисбактериоза;
- SIBO (синдром на бактериален свръхрастеж) или SIGR (синдром на гъбичен свръхрастеж);
- ниска киселинност ;
- продължителна употреба на PPI (инхибитори на протонната помпа - лекарства, които намаляват производството на стомашна киселина);
- твърде висок прием на протеин;
- прекомерен прием на захар или други подсладители;
- дефицит на ензими;
- лош жлъчен поток и качество на жлъчката.
Защо метеоризмът е вреден?
Заради метеоризъм, стените на червата се разтягат и целостта на лигавицата се нарушава. В резултат на това, стомахът се раздува, а газовете и произтичащото от това налягане в червата причиняват болка.
При метеоризъм храната не се усвоява напълно, тъй като газовете предотвратяват контакта й с чревната лигавица и тя не може да усвои нужните вещества.
В резултат на това, поради продължително подуване на корема се развива недостиг на витамини и минерали. Наблюдават се летаргия, умора и липса на енергия.
Затова не трябва да позволявате постоянното подуване да бъде норма за вас. Въпреки това, не трябва да се самолекувате, като разчитате на рекламирани средства за метеоризъм. Лечението трябва да бъде насочено към първопричината за наличието на тези газове.
Задължително е да се изследва за патогенната флора. Ако няма патогенна флора, разберете дали е дисбиоза или SIBO. А може би причината е друга? Тази информация може да получите само след лекарски преглед.