Според народните поверия, когато месите празнична питка, в нея трябва да сложите едно растение за защита. В нашия народ от векове битува поверието, че босилекът в питката представлява "божествена закрила", която пази домакинството от беди през цялата година и носи берекет, щастие и мир. На прага на най-светлите християнски празници може да се възползвате от тази народна мъдрост - сложете босилек в тестото за питката за празничната трапеза.
Как да сложим босилек в тестото за питката?
Босилекът може да се сложи по няколко начина, когато се прави празнична пита. Един от най-разпространените е да увиете няколко листа босилек в алуминиево фолио и да ги поставите в тестото, преди да оформите питата и да я сложите във фурната. Друг вариант е да украсите обредния хляб с босилек, като подредите листа от това растение върху питката след изпичане. Някои домакини слагат в средата на питката малко букетче босилек.
С тази къпана питка за Бъдни вечер няма да сбъркате
Символика на босилека
Смята се, че босилекът закриля семейството. Народът вярва, че босилекът в празничната питка носи щастие и берекет на членовете на семейството, предпазва ги от беди през следващата година, привлича любов и хармония. За значението на босилека в славянските традиции, говори фактът, че той се използва в църковни церемонии. Произхождащ от Индия, Иран и Ирак, босилекът се използва от човечеството повече от пет хиляди години. Сред индусите е почитан като свещена подправка. Тя го смятат за растително въплъщение на индийската богиня на верността - Туласи.
Легендата за това уханно растение гласи, че в далечни времена живяла една жена на име Вринда. Тя била съпруга на човек от ниска каста на име Джаландхар. Вринда била толкова всеотдайна, грижовна и вярна, че безграничната сила на нейната любов направи ла съпруга й най-силният и непобедим воин.
Как да направим най-пухкавата питка за Бъдни вечер с мая
Когато бог Вишну видял красивата Вринда, той харесал тази невероятно красива, умна и целомъдрена жена толкова много, че той, превръщайки се в нейния съпруг, я направил насън своя жена чрез измама. След това Джаландхар загубил силата си и много скоро бил убит в битка. Вринда, заедно с тялото на съпруга си, била изгорена клада, според индийската традиция. Бог Вишну, съжалявайки за стореното, превърна Вринда в богинята Туласи, което означава „несравнима“. И неговият земен прототип било растението тулси.
Тулси е вид босилек и се смята за толкова свещено растение в Индия, че трябва да се извърши специален ритуал, за да се откъсне. Смята се за свещено и лечебно в много други азиатски страни.
Известният лекар, учен и философ на Персия Авицена (Ибн Сина) в своите трудове „Канонът на медицинската наука” и „Книгата на изцелението”, както и в медицинската практика, обръща голямо внимание на ненадминатите лечебни свойства на босилека.
Наречена питка за Бъдни вечер по стара рецепта
Хората обичали и почитали босилека в древен Египет. В пирамидите многократно са намирани големи гирлянди от босилек. Древните египтяни вярвали, че босилекът символизира гнева със своя аромат и мистерия и го използвали повече като култово растение, отколкото като подправка към ястия.
Магьосници и вещици са го използвали за създаване на отровна „лунна течност“. Те са знаели и за лечебните качества на босилека, като често са го използвали при лечението на различни заболявания. Специалните свойства на това растение намират своето място при балсамирането на мумиите на великите фараони.
В Европа хората научило за тази подправка още през 4 век пр.н.е. д. благодарение на войниците на Александър Велики, след като се завърнали в Македония от азиатски кампании.
Босилекът бързо спечелил симпатиите на европейците със своя аромат и ухание.
Лесна содена питка без месене за Бъдни вечер
Босилекът отдавна е смятан за символ на благородство. Древният лекар и философ Плиний го препоръчва при епилепсия и жълтеница. С него е лекувал депресия, безсъние, меланхолия и го използвал като афродизиак. Много различни знаци са свързани с босилека. През Средновековието в Европа са вярвали, че скорпионите се размножават под саксии с босилек.
Гърците смятали за лоша поличба, ако босилек расте на гробовете на близки. На остров Крит босилекът бил символ на нещастна любов, “измита” със сълзи. Босилекът е отглеждан в Римската империя заради красотата и лечебните си свойства. Римляните вярвали, че човешкият просперитет е пряко свързан с консумацията на босилек.
Питка с газирана вода - става мека като душичка