Пластмасата намира широко приложение в изработката на опаковки, кутии, прибори за еднократна употреба, бутилки. Напитките в пластмасови бутилки са много по-удобни за пътуване и пренасяне, тъй като са по-леки от стъклените им събратя и са нечупливи. Опасна ли е обаче за здравето цялата тази пластмаса, която влиза в контакт с храната и напитките ни ежедневно?
При спазване на всички стандарти за производство и съхранение рискът да преминат токсични вещества от опаковката в храната е минимален. Но все пак този риск съществува. Допълнително рискът се увеличава от неправилното съхранение и пренасяне на храната, опакована в пластмаса. При нагряване безопасната кутия или бутилка лесно се превръща в опасна. Незнанието на потребителите и недобрият контрол на производствения процес на някои от производителите увеличават опасността пластмасовата бутилка с любимия и полезен сок да те разболее.
Защо е опасна пластмасата и кога?
Пластмасата, съдържаща бисфеноли, е опасна за здравословното състояние. Неслучайно от 2011 г. в ЕС е забранено пластмасовите шишета за хранене на бебета да съдържат бисфеноли и на тях изрично следва да е посочено, че не го съдържат. Бисфенол А се свързва с рак на гърдата, опасност за развитието на децата и повишен риск от спонтанен аборт. Опаковките от полистрен не трябва да бъдат нагрявани по никакъв начин, тъй като при високи температури отделят в храната токсични вещества.
От тази пластмаса се изработват бутилки, кофички за кисело мляко, чаши за кафе, опаковки за храна. Означава се върху опаковката с 6. Ако бутилката ни с вода е съхранявана правилно, не следва да се притесняваме от нея. Ако обаче оставите подобна бутилка лятото в паркирана кола, не пийте водата от нея, дори да се охлади. При липса на климатик в автомобилите температурата достига екстремни градуси в жегата, бутилката се нагрява и опасни за здравето ви вещества попадат във водата ви.
За да предпазите здравето си, следва да познавате опаковките и какво не трябва да правите с тях, за да не увеличите риска от приемане на токсични вещества. Бъдете внимателни какви кутии поставяте в микровълновата фурна и хладилника. Има специално изработени за целта, които са съобразени с изискванията и стандартите и не допускат мигриране на токсични вещества при изстудяване или нагряване. Видът на опаковката е посочен върху нея с цифра, проверявайте я.
Можем ли да използваме пластмасовата бутилка отново?
Много хора имат вредния и опасен за здравето им навик да пазят употребяваната пластмасова бутилка и да съхраняват в нея други течности след измиване. Това създава риск от излагане на токсични вещества. Тези пластмасови опаковки са предназначени за еднократна употреба, което не позволява да я използвате повторно и за други цели.
Върнете я за рециклиране и използвайте в домакинството си стъклена бутилка за вода. В противен случай увеличавате риска от туморни заболявания и хормонални проблеми, които са следствие от неправилната или повторната употреба на пластмасови бутилки. Отказът от вредния навик да пиете чешмяна вода от пластмасова бутилка, която държите и използвате с месеци до леглото си, ще минимизира вероятността пластмасата да навреди на здравето ви.